Emilewicz: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie ważna dla rynku pracy

  • PAP
opublikowano: 17-01-2019, 18:49

Forum dzielenia się wiedzą, jakim będzie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości jest ważne dla rynku pracy. Chodzi o to, by kompetencje poszukiwane przez pracodawców miały odzwierciedlenie w programach studiów wyższych czy szkół zawodowych – oceniła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Sejm opowiedział się w czwartek za poprawkami Senatu do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Źródłem finansowania Fundacji mają być m.in. zbiórki publiczne.

Ustawa, która trafi teraz do podpisu prezydenta, jest wynikiem realizacji projektu "Polska Platforma Przemysłu 4.0", przyjętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak podkreśliło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w czwartkowym komunikacie, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma "integrować i tworzyć więzi współpracy" pomiędzy przedstawicielami małego i dużego biznesu, świata akademickiego oraz instytucji społeczeństwa obywatelskiego.

"Misją Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości będzie kreowanie w Polsce proinnowacyjnej kultury – nie tylko otwartej na nowe technologie, ale gotowej przekształcić polską gospodarkę w taką, która z sukcesem bierze udział w głównym nurcie czwartej rewolucji przemysłowej" – zapowiedziała, cytowana w komunikacie, szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Przejście do nowoczesnej gospodarki, w której zasobność wypracowywana jest w oparciu o szerokie stosowanie rozwiązań Przemysłu 4.0: sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy, autonomicznych pojazdów, druku 3D, robotyzacji czy blockchainu jest wyzwaniem światowym i dlatego wymaga współpracy oraz zaangażowania wszystkich aktorów życia społeczno-gospodarczego - podkreślił resort.

Zdaniem Emilewicz sprawą "niezwykłej wagi" jest to, abyśmy integrowali się wokół Przemysłu 4.0 w oparciu o współpracę i zaufanie. "Tylko za sprawą interakcji i współdziałania międzyśrodowiskowego możliwe będzie głębsze rozumienie czwartej rewolucji przemysłowej i pozytywne nastawienie, które przyniesie wszystkim grupom społecznym udział w dokonujących się przemianach i w płynących z nich korzyściach" – wskazała.

Jak oceniła Emilewicz "stworzenie forum dialogu i dzielenia się wiedzą, jakim będzie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, ma ogromne znaczenie z uwagi na dostosowanie rynku pracy".

"Chodzi o to, by kompetencje poszukiwane przez pracodawców miały odzwierciedlenie w programach studiów wyższych, szkół zawodowych i wszelkich kursów specjalistycznych" – wyjaśniła minister

Platforma ma udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym (szkolenia, doradztwo, przedsięwzięcia integrujące przedsiębiorców w obszarze transformacji cyfrowej). Wsparcie to będzie udzielane przedsiębiorcom, podmiotom zarządzającym klastrami innowacyjnymi, podmiotom działającym na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerom społecznym i gospodarczym działającym na rzecz rozwoju - dodał resort.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy