Emilewicz: jesteśmy gotowi wprowadzać kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

  • PAP
opublikowano: 26-09-2018, 18:50

Konstytucja Biznesu to akt prawny naprawdę uwzględniający małych i średnich przedsiębiorców; jesteśmy gotowi wprowadzać kolejne ułatwienia - mówiła w środę w Kielcach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Minister uczestniczyła w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany".

Emilewicz zauważyła, że pięć ustaw tworzących Konstytucję Biznesu, które w sposób radykalny zmieniły "rzeczywistość prawną dla przedsiębiorców w Polsce", wypracowano we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorcami. "To po raz pierwszy akt prawny naprawdę uwzgledniający małych i średnich przedsiębiorców - tych, którzy kontrybuują ponad 60 proc. do polskiego PKB i zatrudniają ponad 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków" – podkreśliła.

"Ale mamy apetyt na więcej, jesteśmy gotowi wprowadzać kolejne zmiany, kolejne ułatwienia, wprowadzać zasadę (…) redukcji obciążeń biurokratycznych, codziennych - dla przedsiębiorców. Stąd pakiet dla małych, średnich przedsiębiorców przyjęty wczoraj, w którym oprócz zwiększenia limitu małego podatnika, mamy także - oczekiwaną bardzo wiele lat przez przedsiębiorców - możliwość wliczania do kosztów współmałżonka zatrudnionego w firmie (…)" – argumentowała.

Minister wskazała, że trwają prace nad kolejnymi zmianami w przepisach dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przypomniała też, że od ubiegłego tygodnia w konsultacjach jest projekt ustawy o zatorach płatniczych. Podkreśliła, że przedsiębiorcy sami w badaniach wskazali ten problem jako podstawową barierę rozwojową małych i średnich firm w Polsce.

"Rozwiązania, które proponujemy, to przede wszystkim radykalne skrócenie terminów płatności. Zaczynamy od siebie jako administracja, nakładając na siebie obligatoryjny 30-dniowy termin płatności – z wyjątkiem usług z zakresu ochrony zdrowia. W sytuacjach transakcji +dużego z małym+ wprowadzamy termin 60-dniowy. Jednocześnie jako obligatoryjne wprowadzamy ujawnienie praktyk płatniczych - dla największych podatników, dla CIT-owców (…)" – opisywała Emilewicz.

Jak dodała, przekroczenie terminu płatności, będzie skutkowało "natychmiastową zapadalnością" odsetek wyższych, niż w dzisiejszym prawie.

"Biorąc pod uwagę, jak powszechny jest to dzisiaj problem, nie chcielibyśmy karać tych, którzy nie płacą następnym, dlatego że im nie zapłacono. Dlatego zaczynamy od tych +na górze+, po to, by zlikwidować źródło problemu, a nie wprowadzić nadmierne obciążenia dla polskiego małego, średniego biznesu" – podkreśliła minister.

W resorcie przedsiębiorczości i technologii trwają też prace nad prawem zamówień publicznych. "Mam wrażenie, że dobre prawo zamówień publicznych może w istotny sposób zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Bo to właśnie w domenie publicznej jest największy zasób finansowy środków, które są uwalniane co roku na rynek, bo to 35 tys. podmiotów realizujących zamówienia na towary i usługi w tym trybie. W ubiegłym roku te środki przysłużyły się do wypracowania 8 proc. polskiego PKB" – analizowała Emilewicz.

Podkreśliła, że nowelizacja przepisów ma uprościć procedury, tak aby mały i średni przedsiębiorca mógł "rzeczywiście" uczestniczyć w postępowaniu przetargowym. Do przepisów może zostać wprowadzone rozwiązanie dotyczące zawarowania części zamówień publicznych - jak wskazała Emilewicz, czy w zależności od kwoty czy od branży - tylko do małych i średnich przedsiębiorców. Procedury przetargowe mają być bardziej zautomatyzowane, zmienić ma się także funkcja Urzędu Zamówień Publicznych.

"Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany" to seria konferencji prowadzonych w całej Polsce, w trakcie których przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.

Organizatorem wydarzenia są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami - Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W całej Polsce odbyło się do tej pory ponad 50 takich konferencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu