Emilewicz: kolejne dane potwierdzające dobrą kondycję gospodarki

  • PAP
opublikowano: 19-11-2018, 13:13

To kolejne dane Głównego Urzędu Statystycznego, które potwierdzają dobrą kondycję polskiej gospodarki - tak poniedziałkowe dane GUS o wzroście w październiku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia skomentowała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii Fot. Aleksiej Witwicki - FORUM

Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, w październiku 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,2 proc. rdr i wyniosło 6227,3 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,6 proc. rdr.

"To kolejny pakiet danych GUS, który potwierdza bardzo dobrą kondycję polskiej gospodarki" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

Emilewicz zaznaczyła, że wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż oczekiwano. "Przeciętne wynagrodzenie dzisiaj w Polsce to niemal 5 tys. zł brutto" - wskazała.

Zdaniem minister Emilewicz to oznacza, że "się bogacimy, i że przedsiębiorcy dzielą się swoim dobrostanem gospodarczym ze swoimi pracownikami".

Szefowa MPiT przypomniała, że przeciętne polskie wynagrodzenie odpowiada mniej więcej 1/3 średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej, a zatem dystans do pokonania mamy "ciągle jeszcze spory".

"I to dobrze, że w czasie dobrej koniunktury przedsiębiorcy chcą się dzielić swoim wzrostem z pracownikami. Biorąc pod uwagę trudność w pozyskiwaniu dzisiaj pracowników (...) podnoszenie wynagrodzenia to jeden ze sposobów, żeby tych pracowników nie tylko utrzymać przy sobie, ale także by ich pozyskać" - zaznaczyła.

Emilewicz podkreśliła, że październik jest kolejnym miesiącem z wyższymi wskaźnikami od spodziewanych. "To dobrze rokuje na przyszłość" - podsumowała Emilewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu