Emilewicz: Program Czyste Powietrze to pierwsze tak kompleksowe podejście do jakości powietrza w Polsce

PAP
opublikowano: 07-06-2018, 18:12
aktualizacja: 07-06-2018, 18:13

Podpisano kolejny etap realizacji programu Czyste Powietrze, to pierwsze tego typu kompleksowe podejście do kwestii jakości powietrza w Polsce - powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. W jej ocenie w ciągu pięciu lat możemy poczuć wyraźną zmianę jakości powietrza.

W czwartek w KPRM podpisano porozumienie ws. realizacji programu Czyste Powietrze, który, jak powiedział premier Mateusz Morawiecki "ma zastopować smog". Na program, jak zaznaczył, będą się składać wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domów.

"Dzisiaj podpisano kolejny etap realizacji programu Czyste Powietrze, przyjętego w ubiegłym roku przez rząd" - powiedziała w czwartek dziennikarzom minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Podkreśliła, że to pierwsze tego typu kompleksowe podejście do kwestii jakości powietrza w Polsce, które odnosi się np. do takich kwestii, jak wymiana kotłów - tzw. kopciuchów na te najlepszej jakości, "w których nie można spalać byle czego".

"Po drugie pracujemy nad ustawą o jakości paliw stałych - czyli mówiąc krótko ustawą, która wyeliminuje z rynku detalicznego odpady węglowe, będące podstawowym powodem zanieczyszczenia powietrza w Polsce" - powiedziała. Dodała, że trzeci ważny element to walka z ubóstwem energetycznym. "Chcemy ją prowadzić na dwa sposoby. I o nich mówił dzisiaj premier Morawiecki" - zaznaczyła.

Chodzi, jak mówiła, o ocieplenie domów tym Polakom, których nie stać na poprawę jakości termicznej. "To bardzo często domy zbudowane w latach 70., 80. metodą gospodarską, które dzisiaj wymagają poprawy jakości po to, aby można było w nich spokojnie i bezpiecznie przeżyć zimę, jednocześnie paląc dobrej jakości paliwem. I temu ma służyć ogłoszony dzisiaj Program powszechnej termomodernizacji domów jednorodzinnych, który poprawi nam również wartości energetyczne w Polsce" - wyjaśniła.

Emilewicz zaznaczyła, że rząd kończy też pracę nad nowelizacją rozporządzenia kotlarskiego, które, wyraziła nadzieję, "w sposób skuteczny uniemożliwi +cuda nad kotłem+".

Zgodnie z obowiązującym od października ub.r. rozporządzeniem, od 1 lipca tego roku wszystkie sprzedawane kotły muszą spełniać surowe standardy emisyjne (tzw. V klasa emisyjności). W rozporządzeniu zastosowano cztery wyłączenia, podobnie jak to jest w przepisach europejskich. Od kilku miesięcy płyną jednak sygnały, że wyłączenie standardów dla kotłów na ciepłą wodę użytkową oraz kotłów na biomasę jest wykorzystywane do obejścia przepisów i wprowadzania na rynek pozaklasowych kotłów na paliwa stałe.

"Wymieniając kocioł na lepszy (...) chcemy jednocześnie zagwarantować dostawę paliwa za cenę taką, na którą takie gospodarstwo domowe będzie stać" - zaznaczyła Emilewicz.

Kolejnym krokiem, ale na pewno dalszym - jak powiedziała szefowa MPiT - będzie kwestia penalizacji. "Będziemy chcieli eliminować, czy też karać niepoprawne zachowania wówczas, gdy na tyle pobudzimy świadomość Polaków, by +nie palili śmieciem+" - wskazała.

Resort przedsiębiorczości i technologii przygotował też, jak mówiła Emilewicz, program ZONE z Instytutem Łączności oraz Instytutem Ochrony Środowiska. Chodzi o opracowanie interaktywnej "mapy smogu", która pomoże w skutecznej walce z tym zjawiskiem. "Na niej w pierwszej kolejności chcemy zaznaczyć infrastrukturę ciepłowniczą w Polsce. Bo dzisiaj nie mamy pełnej identyfikacji pokrycia Polski dostępnością do sieci, czy to centralnego ogrzewania, czy gazowej, która mogłaby nam w bardzo szybki sposób pomóc dostarczyć dobrej jakości paliwo do domów w Polce" - wyjaśniła.

Wskazała, że na tej interaktywnej mapie mają być oznaczone domy, które są opalane węglem, nie są przypięte do sieci ciepłowniczych. Kolejną kwestią, nad którą resort chce pracować z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska jest rozbudowa sieci mierniczej. "Ta sieć, tam gdzie dzisiaj jest w Polsce, pozwala w sposób wiarygodny dostarczać informacje. Na pewno mogłaby ona być dzisiaj większa i pracujemy nad tym, aby też tego typu rozwiązania w Polsce rozwijać" - podkreśliła.

Jak podkreśliła Emilewicz, dotacje do pieców i termomodernizacji budynków jednorodzinnych mają być skierowane do najuboższych. "Kraków pracuje w tej chwili nad uchwałą, która ma sprawić, że miasto nie będzie dotować wymiany pieców dla najbogatszych. (...) Pierwszym kryterium będzie kryterium przychodowe. Tego typu proces rozpocznie się z dniem podpisania dzisiejszej umowy w KPRM. Aplikacje będzie można składać już i już przystępować do tego programu" - podkreśliła Emilewicz.

Szefowa MPiT zaznaczyła, że aby móc oszacować pełne koszty programu, stworzono jego pilotaż. "Z 33 najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia, wybraliśmy 22 miasta do 100 tys. mieszkańców. Chcemy zacząć od tych mniejszych, ponieważ tam potencjalnie efekt będzie najbardziej widoczny" - wyjaśniła. Dodała, że nie da się tego programu zrealizować bez partnerstwa miasta. Bo to miasto musi dostarczyć wiedzę nt. właścicieli domów, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

Emilewicz zaznaczyła, że poprawa jakości powietrza nie nastąpi natychmiast po wprowadzeniu "korzystnej dla powietrza regulacji". "To jest program rozłożony na lata. Wyobrażam sobie, że w mieście, w którym zostanie dokonana pełna interwencja (zarówno poprawa jakości termicznej domów, jak i wymiana źródła ciepła oraz poprawa jakości paliwa), to w ciągu pięciu lat możemy poczuć wyraźną zmianę jakości powietrza" - oceniła.

Dodała, że w skali całej Polski to jest program, w ramach którego możemy liczyć na lepsze powietrze w ciągu 10-15 lat. "Prowadzimy też aktywny dialog z KE, aby w kolejnej perspektywie finansowej środki europejskie pozwoliły nam finansować termomodernizację domów indywidualnych. W tej perspektywie tego typu prace nie były możliwe. Środki termomodernizacyjne szły na domy wielorodzinne" - wyjaśniła. Dodała, że w następnej będzie to możliwe dzięki m.in. raportowi Banku Światowego przygotowywanemu wspólnie z resortem, który wskazuje, że "aby poprawić jakość powietrza i efektywność energetyczną w Polce, termomodernizacja domów jednorodzinnych w Polsce musi mieć miejsce".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Emilewicz: Program Czyste Powietrze to pierwsze tak kompleksowe podejście do jakości powietrza w Polsce