Czytasz dzięki

Emilewicz: wartość inwestycji amerykańskich w Polsce przekroczyła 62 mld dolarów

PAP
opublikowano: 17-07-2020, 16:27

Wartość inwestycji amerykańskich w Polsce przekroczyła 62 mld dolarów, a firmy ze Stanów Zjednoczonych są ważnym partnerem w procesie transformacji cyfrowej naszej gospodarki - powiedziała w piątek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Minister wskazała, że Stany Zjednoczone są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce, zarówno pod względem wartości inwestycji jak i liczby projektów. Podkreśliła też, że w ostatnich latach znacząco zmienił się charakter realizowanych przedsięwzięć.

Jadwiga Emilewicz
fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

"Na znaczeniu zyskały te inwestycje, które wykorzystują potencjał talentów i kompetencji pracowników. Polska jest więc dziś miejscem powstawania innowacji procesowych i know - how, które następnie są stosowane w produktach i usługach amerykańskich firm na całym świecie" - mówiła Emilewicz na spotkaniu, podczas którego m.in. eksperci, politycy oraz przedstawiciele organizacji badawczych i biznesowych podsumowali ponad 30 lat współpracy polsko - amerykańskiej.

Minister zaznaczyła też, że amerykańskie firmy technologiczne stały się stałym partnerem w procesie transformacji cyfrowej polskiej gospodarki.

Z kolei obecna na spotkaniu wiceminister rozwoju Olga Semeniuk podkreślała, jak ważnym rolę w procesie inwestycyjnym pełną strefy ekonomiczne. "W Polskiej Strefie Inwestycji mamy aktywnych ok. 100 pozwoleń dla amerykańskich przedsiębiorstw" - powiedziała. Dodała, że najwięcej umów zawarły Katowicka, Wałbrzyska i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. "Firmy amerykańskie wykorzystują najnowsze technologie produkcji i implementują je w budowanych w Polsce zakładach" - zaznaczyła. Dodała, że ważnymi inwestycjami, w których powstają wysokiej jakości miejsca pracy są centra usług wspólnych dla biznesu oraz działy badawczo-rozwojowe.

Przykładem działalności innowacyjnej w Polsce - jak wskazali uczestnicy spotkania - są amerykańskie giganty z sektora technologicznego i IT, takie jak Google, Microsoft, Cisco, Dell, Intel, Motorola. Wskazano też, że każda z nich współpracuje z setkami polskich firm z sektora MŚP, a Google i Microsoft są strategicznymi partnerami technologicznymi w projekcie Chmury Krajowej, która ma szansę znacząco przyśpieszyć transformację cyfrową polskiej gospodarki.

Biorący udział w spotkaniu prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh, zaznaczył, że Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu i wyraził nadzieję, że proces inwestycji amerykańskich firm "jeszcze przyśpieszy". Dodał, że swoistego rodzaju sprawdzianem dla przedsiębiorców okazała się pandemia, która pokazała jak wiele spraw biznesowych można załatwić zdalnie.

Według raportu przygotowanego przez KPMG inwestycje firm z kapitałem amerykańskim odpowiadają za 11 proc., wartości wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce a wartość zainwestowanego przez nie kapitału szacuje się na ok. 62,7 mld dol. Zaznaczono, że amerykańskie inwestycje powstają zarówno ze strumienia reinwestycji jak i nowo napływającego kapitału. Z danych KPMG wynika, że w amerykańskich firmach powstało ok. 300 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane