Emitenci chcą zawieszenia podatku Belki

Jarosław Królak
opublikowano: 07-11-2008, 10:24

Giełdowe spółki apelują do ministra finansów o zawieszenie podatku Belki. Eksperci woleliby odważniejsze decyzje. SEG kierowane przez Beatę Stelmach przekazało już swoje pomysły ministrowi finansów.

W ostatnich dniach obserwujemy istny wysyp pomysłów na to, jak ugryźć podatek Belki. Czas na to dobry, gdyż pikująca w dół giełda odbiera inwestorom chęć do angażowania się na parkiecie, a fiskusowi drastycznie obniża wpływy z tego podatku. Tym razem pomysł na podatek prezentuje na łamach "PB" Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG).

— Przygotowaliśmy propozycję działań mogących wesprzeć rynek kapitałowy w tym trudnym okresie. Przekazujemy ministrowi finansów pomysł zawieszenia pobierania podatku od zysków giełdowych — informuje Beata Stelmach, prezes SEG.

Kryzys na rynkach finansowych odbija się na psychice giełdowych graczy. Wielu już uciekło z warszawskiego parkietu. Ci, co pozostali, liżą rany i czekają na odbicie. Co chwila słychać o kolejnych pomysłach na poprawienie nastrojów inwestorów. Oczy wszystkich coraz częściej zwrócone są na podatek Belki.

— Naszym zdaniem, zaniechanie poboru podatku od zysków kapitałowych w najbliższych kilkunastu miesiącach mogłoby być silnym sygnałem dla akcjonariuszy spółek do powstrzymania się od wycofywania swoich inwestycji z giełdy. Przy okazji byłaby to zachęta do powrotu tych inwestorów, którzy z niej ostatnio odeszli — mówi Beata Stelmach.

Dodaje, że byłaby to łatwa decyzja dla ministra finansów, gdyż budżet państwa na tym by nie stracił.

— Argumentem przemawiającym za podjęciem takiej decyzji jest to, że wpływy do budżetu (z podatku Belki — red.) przy obecnej sytuacji rynkowej są znikome, a zawieszenie poboru podatku mogłoby być dodatkowym elementem odbudowy zaufania do rynku giełdowego — dodaje prezes SEG.

W ocenie Jarosława Dominiaka, prezesa Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII), pomysł SEG nie jest zły, ale byłby rozwiązaniem połowicznym.

— PO obiecywała całkowite zniesienie podatku Belki, niech więc to zrealizuje. Zawieszenie jego poboru może przynieść dobre skutki, lecz nie na tak krótki czas jak jeden rok. Co najmniej na dwa lata, i to niezależnie od koniunktury na giełdzie — uważa szef SII.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane