Empatia kluczem do innowacyjności

  • DI
opublikowano: 12-05-2018, 12:22

Nie czysta ambicja jest największym motorem dla rozwoju innowacyjności, lecz empatia - ocenia szef Microsoftu Satya Nadella.

Zobacz więcej

Satya Nadella

Bloomberg

Jego zdaniem najważniejszą umiejętnością w biznesie jest zdolność postawienia granicy między pewnością siebie a zdolnością uczenia się.

"Mój ojciec, który zawsze osiągał bardzo dobre wyniki naukowe, nie mógł nadziwić się temu, jak kiepskie były moje szkolne oceny" - wyznał Satya Nadella podczas wykładu na Wharton High School działającej w ramach Uniwersytetu Pensylwanii. Prezes Microsoftu zaznaczył jednak, że ojciec swoją krytykę wyrażał w sposób "ujmujący", a złe wyniki w nauce swojego syna uzasadniał "koniecznością posiadania przez niego innych, prawdziwych pasji".

W młodości Nadella uwielbiał grę w krykieta, jednak - jak powiedział - nie był dość dobry, by móc grać zawodowo. Dlatego właśnie skierował swoje zainteresowania w stronę informatyki i komputerów. Wówczas też ojciec sprezentował mu model Sinclair ZX80, produkowany w latach 80. ubiegłego stulecia przez brytyjską firmę Sinclair Research. "Dzięki temu odkryłem, co naprawdę mnie w życiu interesuje" - stwierdził szef Microsoftu. Studia inżynierskie w dziedzinie informatyki Satya Nadella ukończył w Indiach, magisterskie zaś - w Stanach Zjednoczonych, choć jak stwierdził, "nigdy wcześniej nie wyjechał na zachód od Bombaju".

"Fascynujące jest, jak bardzo przyzwyczailiśmy się do myślenia, że to ambicja jest największą siłą napędową dla rozwoju innowacyjności" - stwierdził. "To, co mi dawało siłę, to swego rodzaju ciekawość, dzięki której zachowałem energię na długo" - dodał.

Droga Nadelli do stanowiska szefa Microsoftu była długa i - jak sam ocenił - wyboista. W firmie spędził 22 lata, a kiedy w 2014 roku zapytano go, czy chce zastąpić odchodzącego z zarządu firmy Steve'a Ballmera, odpowiedział "tak, pod warunkiem, że wy tego chcecie". Pod rządami Nadelli Microsoft wyszedł z trwającej niemal dziesięć lat stagnacji - ocenia serwis TechCrunch. Przekonanie to podzielają inne media, na przykład stacja telewizyjna CNN, która czas przed objęciem stanowiska prezesa przez Nadellę nazwała "straconą dekadą" i silnie komplementowała jego sukcesy na polu promocji biznesu usług chmurowych Microsoftu. Osiągnięciem obecnego prezesa koncernu jest również przekształcenie zajadłych konkurentów - Apple i Google - w partnerów, którzy wspólnie pracują nad rozwojem innowacji w dziedzinie technologii.

Nadella podczas wystąpienia na uczelni zaznaczył, że stara się unikać przesadnej dumy, która "obalała już imperia i firmy, a także ludzi, począwszy od czasów starożytnej Grecji aż po najnowszą historię z Doliny Krzemowej". Jak stwierdził, jest przekonany, że kluczową dla biznesu umiejętnością jest dziś zdolność do stawiania dobrze umiejscowionej granicy pomiędzy pewnością siebie i pokorą oraz zdolnością uczenia się. "Zawdzięczam to swojemu trenerowi krykieta" - wyznał.

Jego zdaniem idealny szef nowoczesnej firmy musi dziś oprócz pewności siebie mieć dużo empatii. W ocenie Nadelli, to nie jest cecha, którą można przypisać wielu obecnie piastującym swoje stanowiska prezesom firm technologicznych. Zaznaczył on również, że "empatia jest kluczem do innowacji" w dzisiejszych czasach. Chociaż "wielu postrzega ją jako jedną z umiejętności miękkich, która nijak się ma do ciężkiej pracy w biznesie, jest ona źródłem, z którego pochodzi innowacja. Innowacja bowiem bierze się z naszej zdolności dostrzegania niewyrażonych, utajonych potrzeb przyszłych i obecnych klientów".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Empatia kluczem do innowacyjności