Emperia czeka na deszcz pieniędzy

MZAT
opublikowano: 27-10-2011, 00:00

Prognozy zakładają 926 mln zł zysku netto w 2012 r. Wszystko zależy od ceny za Stokrotki.

Wiążące oferty do 7 listopada, umowa do końca roku i co najmniej 900 mln zł na koncie do kwietnia 2012 r.

— taki jest harmonogram sprzedaży ramienia detalicznego Emperii, którego perełką są supermarkety Stokrotka. Od jego realizacji zależy wykonanie ogłoszonej przez spółkę prognozy — w tym roku Emperia ma osiągnąć 92,3 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 5,3 mld zł. W przyszłym roku — już bez segmentu detalicznego — przychody mają spaść do 4,89 mld zł, ale zysk wyniesie 926 mln zł. Z tej sumy prawie 806 mln zł czystego zysku ma pochodzić ze sprzedaży detalu, wycenianego przez Emperię na co najmniej 900 mln zł.

— Prognozy na ten rok są zgodne z przewidywaniami, realizacja przyszłorocznych jest uzależniona od ceny, jaką spółka uzyska za segment detaliczny. Uzyskanie oczekiwanych 900 mln zł to ambitny zamiar, ale — biorąc pod uwagę duże zainteresowanie inwestorów branżowych i funduszy private equity — może się udać — mówi Adam Kaptur, analityk DM Millennium.

Emperia — zgodnie z zapowiedziami — chce też wypłacić dywidendę. Za ten rok do kieszeni akcjonariuszy ma trafić 60 mln zł, do końca maja 2012 r. spółka zaś chce wypłacić 427,3 mln zł zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.

Do tego dochodzi jeszcze kontynuowany skup akcji własnych — w tym roku pójdzie na to jeszcze 25 mln zł (łącznie w 2011 r. — 65 mln zł). Buyback może być kontynuowany w przyszłym roku.

— Najważniejsze założenie tej prognozy jest takie, że do 7 listopada Emperia otrzyma wiążące oferty. Do tego czasu można co najwyżej wróżyć z fusów — oczywiście o ile spółka zrealizuje zapowiedzi i nie przesunie po raz kolejny terminu przyjmowania ofert. Oczekiwana cena jest bardzo wysoka, ale jak najbardziej możliwa do osiągnięcia — mówi Łukasz Wachełko, analityk DB Securities.

Na wczorajszej sesji papiery Emperii drożały nawet o 4,2 proc. (do 110 zł). Ostatecznie kurs zatrzymał się na 108 zł, przy obrotach przekraczających 1,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu