Emperia kończy z delikatesami

MZAT
opublikowano: 03-09-2012, 00:00

Po upadku Bomi kurczy się grono chętnych na prowadzenie delikatesów. Wygrywają supermarkety i dyskonty.

Zamożniejsi Polacy będą musieli poszukać nowych sklepów z zapasem parmeńskiej szynki i francuskiego wina. Ogłoszenie upadłości przez Bomi i marketingowa ofensywa sieci dyskontów, przekonujących na każdym rogu o jakości produktów, sprawiły, że coraz mniej atrakcyjny jest segment delikatesowy. Z walki na nim właśnie zrezygnowała Emperia — kierowana przez Artura Kawę spółka kasuje projekt sklepów Delima, które miały być „supermarketowymi delikatesami” i odpowiedzią na Almę czy Piotra i Pawła. Powód — „trwała nierentowność”.

— Nie będziemy rozwijać tych sklepów, zastanowimy się, czy wciągnąć je pod szyld Stokrotki — mówi prezes Emperii. Delima miała 9 placówek w galeriach handlowych (umowy najmu podpisano na 10 lat), supermarketowa Stokrotka ma 188 sklepów. Obie sieci miały pójść pod młotek za około 900 mln zł, ale Emperia nie znalazła na nie chętnych. Teraz spółka zawiązuje prawie 46 mln zł rezerwy na zamknięcie delikatesów, ale nie chce rezygnować z inwestycji.

— Skoncentrujemy się na perspektywicznych supermarketach. Kilka sklepów otworzymy jeszcze w tym roku, w kolejnych latach chcemy uruchamiać po 15-20 nowych Stokrotek — zapowiada Artur Kawa. Zdaniem analityków, wyrok na Delimę zapadł już dawno — teraz tylko spadł topór.

— Emperia jeszcze w ubiegłym roku wstrzymała rozwój Delimy i całkowite porzucenie tego projektu to konsekwencja tamtych decyzji. Dziwić może tylko duża skala rezerw, zawiązanych przy tej okazji przez spółkę. Detal Emperii ciągle radzi sobie słabo, a dobre rezultaty informatycznych spółek córek i nadzieja na korzystną sprzedaż nieruchomości sprawiają, że inwestorzy ciągle wierzą w spółkę i jej kurs nie słabnie — ocenia Kamil Szlaga, analityk KBC Securities.

Lubelska grupa ma na sprzedaż 96 nieruchomości. Zarząd szacuje ich wartość na prawie 400 mln zł. W ubiegłym roku Emperia za 1,096 mld zł sprzedała Eurocashowi Tradis, swoje ramię detaliczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy