Emperia ma 200 mln zł nadpłynności, które zainwestuje w Stokrotkę i skup walorów

ISBnews
opublikowano: 07-11-2013, 09:28

Emperia spodziewa się udanego 2014 r., w którym m.in. otworzy 30 sklepów Stokrotka. Spółka ma obecnie 200 mln zł nadpłynności, którą wykorzysta na inwestycje, skup walorów i dywidendę, poinformował prezes spółki Dariusz Kalinowski.

Trzeci kwartał był to okres uruchamiania własnego systemu logistycznego, poinformował prezes. "To bardzo skomplikowana operacja i trwająca wiele miesięcy. Chcemy, by do końca listopada już wszystkie dostawy szły z magazynu centralnego. (...) uruchomienie logistyki w III kwartale bolało i IV kwartał też będzie trudny, ale potem pojawią się już owoce tych wszystkich prac" - powiedział Kalinowski "Parkietowi".

Pozytywne efekty uruchomienia własnego systemu logistycznego prezes spodziewa się już w I kw. 2014 r., a cały przyszły rok "powinien być udany".

Spółka planuje dalej rozwijać sieć Stokrotka (obecnie ok. 200 sklepów) i zwiększać udziały rynkowe. Kalinowski podtrzymał plany otwarcia 30 nowych sklepów w 2014 r. i zapowiedział rozwój w formacie franczyzowym. Jednocześnie podkreślił, że nie sprzeda Stokrotki.

"Zmiana właściciela wcale nie jest (...) konieczna, bo mamy pieniądze na inwestycje. Ponad 200 mln zł. Jednocześnie firma nie ma zadłużenia. Taka sytuacja nie jest korzystna z punktu widzenia efektywnego zarządzania gotówką. Mamy nadpłynność i nie możemy 
np. skorzystać
z pozytywnych efektów dźwigni finansowej. Dlatego chcemy tę nadpłynność zniwelować" - powiedział Kalinowski gazecie.

Na jej niwelację spółka ma dwa sposoby, po pierwsze Emperia realizuje inwestycje związane z rozwojem sieci Stokrotka, po drugie skupuje swoje walory, "uważając to za bardzo ważną inwestycję we wzrost zysku na jedną akcję w przyszłości".

"W poprzednich latach decyzją walnego zgromadzenia realizowaliśmy politykę wypłaty maksymalnej dywidendy. Skup akcji własnych i wypłata dywidendy są formami dystrybucji kapitału do akcjonariuszy" - skonkludował Kalinowski.

Emperia Holding jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2002 r. Grupa Handlowa Emperia prowadzi działalność detaliczną, deweloperską i informatyczną. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1.949 mln zł w 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu