Emperia ma wyższe zyski

WIS
opublikowano: 12-05-2010, 00:00

Grupa zarobiła w 2009 r. więcej, niż wcześniej sygnalizowała. Może się jeszcze poprawić — uważają eksperci.

Grupa zarobiła w 2009 r. więcej, niż wcześniej sygnalizowała. Może się jeszcze poprawić — uważają eksperci.

Zarząd grupy hurtowo-detalicznej Emperia Holding chwali się, że w 2009 r. zarobiła ona na czysto więcej, niż wynika to z opublikowanego wcześniej raportu z czwartego kwartału. Z podsumowującego ostatecznie wyniki spółki raportu rocznego wynika, że zysk w 2009 r. sięgnął 69,4 mln zł, wobec 68,2 mln zł zaraportowanych wcześniej. Wyższe okazały się też nakłady inwestycyjne: 165,3 mln zł wobec 159,2 mln raportowanych wcześniej. Okazało się jednak, że Emperia uzyskała w 2009 r. o 18 mln zł niższe przychody (5,525 mld zł).

Zdaniem analityków, handlowa grupa ma jeszcze spore możliwości poprawy wyników.

— W latach 2008-09 Emperia dużo zainwestowała w nowoczesne centra dystrybucyjne, które znacząco podniosły koszty stałe grupy. Wydaje się jednak, że ich przychody nie osiągnęły jeszcze zadowalającego poziomu. Żeby tak się stało i zaczęły zarabiać, Emperia musi zwiększyć udziały w rynku dóbr szybkozbywalnych przez szybki rozwój własnych sieci detalicznych lub przejęcia istniejących sieci — mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities Polska.

Jego zdaniem, w ciągu 2-3 lat sporo słabszych sieci wypadnie z rynku, a konsolidacja posunie się do przodu, wzmacniając największych graczy.

— Skorzystać na tym powinna też Emperia, choć nie spodziewam się raczej w jej przypadku spektakularnych przejęć, lecz raczej wielu drobniejszych akwizycji — mówi Marek Czachor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emperia ma wyższe zyski