Emperia może w 2007 przejąć kilka spółek o obrotach rocznych 100- 500 mln zł

opublikowano: 15-05-2007, 16:42

Zarząd Emperia Holding SA (dawniej Eldorado SA) szacuje, że w tym roku może przejąć kilka spółek o rocznych obrotach od 100 do  500 mln zł. O pierwszych przejęciach spółka może poinformować w ciągu kilku najbliższych tygodni.

"Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zamkniemy intensywne rozmowy, które prowadzimy w temacie fuzji i przejęć. Myślimy nad przejęciami średnich spółek. Spodziewałbym się w tym roku kilku takich transakcji" - powiedział prezes Emperia Holding Artur Kawa podczas konferencji.

Dodał, że spółki średniej wielkości to firmy o rocznych obrotach od 100 do 500 mln zł.

"Myślę, że o nowych akwizycjach poinformujemy już za kilka tygodni" - powiedział.

Emperia Holding informowała już wcześniej, że interesują ją firmy zarówno dystrybucyjne, jak i detaliczne. Wśród potencjalnych przejęć mogą znajdować się także spółdzielnie.

Między innymi na przejęcia mają zostać przeznaczone środki z publicznej emisji akcji, którą spółka planuje przeprowadzić w ciągu najbliższych miesięcy.

Emperia zamierza w czerwcu złożyć prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego. Wielkość emisji to około 150-200 mln zł.

"Wydaje mi się, że ta wartość będzie bliższa 200 mln zł" - ocenił Kawa.

Dodał, że część środków z emisji zostanie przeznaczona na sfinansowanie rozwoju organicznego. Spółka planuje wydać w tym roku na inwestycje 85 mln zł.

Spółka zamierza rozwijać sieć sklepów Stokrotka i zakłada, że w 2007 roku przybędzie w sumie 12 nowych obiektów. Natomiast sieć sklepów franczyzowych Groszek ma zwiększyć się o 10 lokalizacji.

Emperia Holding ruszyła niedawno z nową siecią detaliczną, otwierając w marcu dwa pierwsze Supermarkety Premium, w Rybniku i Sosnowcu. Kolejne otwarcie, w Lublinie, planowane jest na 25 maja. Docelowo spółka chce posiadać placówki na terenie całego kraju. Sklepy należące do tej sieci będą posiadały powierzchnię handlową od 700 do 2 tys. metrów kw.

W marcu tego roku spółka rozpoczęła kolejny nowy projekt, jakim jest sieć sklepów partnerskich. Pierwsze lokale zaczęły funkcjonować pod nazwą Jaskółka, ale spółka dopuszcza w ramach tej sieci otwieranie sklepów pod innymi brandami.

W I kwartale 2007 roku Emperia Holding osiągnęła 1,07 mld zł przychodów, 31 mln zł EBITDA oraz 16,7 mln zł zysku netto. Wyniki grupy uwzględniają wyniki przejętej w ubiegłym roku grupy BOS.

Spółka szacuje, że w całym 2007 roku osiągnie minimum 4,4 mld zł przychodów. Prognoza ta nie uwzględnia przejęcia PSS Tychy, której wyniki będą konsolidowane od III kwartału ani nowych przejęć planowanych na ten rok.

80 proc. przychodów grupa realizuje z segmentu dystrybucji, 19 proc., z segmentu detalicznego, a 1 proc. z pozostałej działalności. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane