Emperii nie jest po drodze z Eurocashem

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 14-09-2010, 00:00

Zarząd Emperii uważa takie połączenie za nierealne. Eurocash traktuje to jako spekulacje.

Rynek obiegła informacja o możliwym przejęciu Emperii przez Eurocash. Wczoraj kursy obu spółek rosły

Zarząd Emperii uważa takie połączenie za nierealne. Eurocash traktuje to jako spekulacje.

Wczorajszy "Parkiet" napisał, że Eurocash szykuje się do emisji akcji i przejęcia Emperii, konkurenta z branży. Informacja zelektryzowała rynek. Gdyby się potwierdziła, powstałby zdecydowany lider na rynku hurtowym dóbr szybko zbywalnych (FMCG). Doniesienia o dużej transakcji podziałały na wyobraźnię inwestorów. Wczoraj akcje Emperii drożały nawet blisko 8 proc. Bardziej stabilnie zachowywały się notowania Eurocash.

Nie rozmawiamy

Zapytaliśmy głównych zainteresowanych. Przedstawiciele Eurocash nie chcieli komentować tej sprawy, a poniedziałkowe informacje "Parkietu" określili jako spekulacje.

— Nasza strategia zakłada dalszą konsolidację rynku hurtowego. Pracujemy nad jej realizacją. Nie komentujemy jednak żadnych spekulacji — tłumaczy Jan Domański, rzecznik Eurocash.

Unikają też odpowiedzi na pytanie czy złożyli prospekt w komisji i czy szykują się do emisji akcji.

Bardziej stanowczy są przed- stawiciele drugiej strony.

— Zarząd Emperia Holding nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z Eurocash, które mogłyby skutkować połączeniem obu podmiotów. Oceniając sytuację rynkową uważamy, że taka transakcja nie jest realna, a informacje na jej temat traktujemy jako spekulacje —komentuje Artur Kawa, prezes Emperia Holding.

Brak jakichkolwiek konkretów ze strony Eurocash i zdecydowane stanowisko Emperii każe z dużą ostrożnością podchodzić do tej operacji.

— Tak właśnie podchodzę do doniesień prasowych o możliwości przejęcia Emperii przez Eurocash. Pozostaje pytanie czy przy takiej rozbudowanej sieci hurtowni obydwu grup, nie dochodziłoby do ich kanibalizacji. Może okazać się, że Eurocash chce uzyskać pieniądze na zupełnie inną akwizycję — ocenia Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Wiadomo jednak, że przy takim biznesie liczy się przede wszystkim efekt skali. W przyszłości niczego nie można wykluczyć.

— Po połączeniu obu grup powstałby największy podmiot hurtowy na polskim rynku z szansą na wykorzystanie potencjału obu spółek. Synergie można byłoby osiągnąć chociażby w obszarze detalicznym poprzez rozwój konceptu Delikatesów Centrum w ramach sieci Groszek — zaznacza Kamil Kliszcz.

Miliardowa transakcja

Zdaniem Marcina Stebakowa, analityka BDM, ewentualne przejęcie Emperii przez Eurocash byłoby ciekawym krokiem, który z pewnością zaprocentowałby w przyszłości.

— Powstałby bardzo duży podmiot na rynku dystrybutorów dóbr szybko zbywalnych o łącznych przychodach przekraczających 13 mld zł. Taki podmiot mógłby dyktować warunki na rynku i miałby ogromną siłę przetargową. To dawałoby mu możliwość dodatkowego ścinania kosztów oraz poprawy rentowności — argumentuje analityk BDM.

Jednak utworzenie takiego giganta kosztowałoby Eurocash przeszło miliard złotych.

— Eurocash chcąc kupić 100 proc. akcji Emperii musiałby wydać na ten cel około 1,3 mld zł (tyle wynosi kapitalizacja Emperii). Przy takiej sumie Eurocash raczej powinien posiłkować się emisją akcji, która jest najprostszym i najtańszym źródłem finansowania. W grę mogłaby wchodzić jeszcze emisja kierowana do obecnych akcjonariuszy Emperii. Oficjalny komunikat Emperii mówi, że transakcja taka nie jest realna — podkreśla Marcin Stebakow.

Różnie można traktować doniesienia o możliwym przejęciu Emperii przez Eurocash. Jednak spekulacje odbiły się na wczorajszych notowaniach. Tego rodzaju informacje z reguły korzystniej działają na notowania przejmowanego. Tak też było wczoraj, gdy wyraźnie mocniej rosły notowania Emperii.

— Wskaźnikowo Eurocash na tle konkurenta jest wyżej wyceniany (np. P/E’10=21,5x vs. 16x). Uważam, że wycena akcji Emperii 85-90 zł w pełni oddaje wartość spółki  —ocenia Marcin Stebakow.

3 pytania do...

Artur Kawa: To my będziemy przejmować

1Zarząd Emperii przyznaje, że połączenie z Eurocash jest nierealne. Dlaczego?

Taka jest nasza ocena sytuacji.

2 Nie bierzecie pod uwagę, że możecie zostać przejęci, a kiedy można spodziewać się kolejnych przejęć z waszej strony?

Spodziewamy się, że w ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy mogli poinformować o kolejnych fuzjach realizowanych przez grupę Emperii. Planujemy, że do końca roku do Emperii dołączy jeszcze kilka podmiotów.

3 Czy to dobry moment na konsolidację w branży handlowej?

Zawsze warto myśleć o przejęciach. Emperia nieustannie prowadzi rozmowy dotyczące ewentualnych połączeń, a efektów tych rozmów spodziewamy się jeszcze w tym roku. Fuzje i przejęcia to jeden z ważnych elementów naszego rozwoju.

prezes Emperii Holding

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu