Empik negocjuje z wydawcami

DI
opublikowano: 13-07-2009, 15:36

Empik uspokaja, że jego kondycja finansowa jest dobra. Dostawcy czekają na zapłatę za towar.

Firmy współpracujące z Empikiem zaczynają tracić cierpliwość. Spółka jest im winna kilkanaście milionów złotych. Wczoraj informowaliśmy o irytacji wydawców książek — Empik ograniczył zamówienia i coraz częściej zwraca książki.

— Rozmawiamy z dostawcami. Obniżyliśmy poziom zapasów o 80 mln zł. To jest dobre dla akcjonariuszy spółki, niekoniecznie — dla dostawców. To powoduje, że pojawiają się spory, które znajdują potem odzwierciedlenie w artykułach prasowych — powiedział w TVN CNBC Maciej Dyjas, prezes NFI Empik Media Fashion.

Największemu dostawcy fonograficznemu, firmie DDD (utworzonej przez EMI Music Poland, Universal Music Poland oraz Galapagos i Warner Home), notowana na giełdzie spółka od kilku miesięcy nie płaci za towar. Od pierwszego czerwca dystrybutor wstrzymał dostawy. Czeka na harmonogram spłat należności. Ostateczność to wniosek o upadłość. Największy dystrybutor muzyki, współpracujący z Empikiem, pytany o takie rozwiązanie, kwituje:

— Nie powiem tak, ale i nie zaprzeczę. Oczywiście staramy się rozmawiać, ale łatwo nie jest — mówi Marcin Werner, dyrektor generalny DDD.

Empik ma wobec DDD dług wysokości około 18 mln zł. Kilka lat temu dystrybutor miał podobny problem z siecią hipermarketów Real. Sprawę załatwił "po męsku" — składając wniosek o upadłość sieci. I pieniądze odzyskał.

— Jedyne, czego nam brakuje, to płyty z DDD. Z tego, co mi wiadomo, porozumienie jest blisko — dodał Maciej Dyjas.

Empik przedstawił wczoraj wstępne dane finansowe za drugi kwartał. Całkowita sprzedaż wzrosła o 16 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2008 r. (w przypadku porównywalnej bazy sklepów — tzw. LTL — wzrosła o ponad 3 proc). Spółka informuje w oświadczeniu, że rentowność EBITDA w I półroczu i II kwartale 2009 r. będzie wyższa niż w ubiegłym roku.

"Należy podkreślić, że Empik nie ma kłopotów płatniczych" — czytamy w oświadczeniu.

Więcej przeczytasz we wtorkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Empik negocjuje z wydawcami