Energa nie zyskuje na tanich zielonych certyfikatach

Energetyczna spółka zmierzająca na giełdę nie poprawia wyników sprzedaży tak szybko, jak konkurenci.

To, co jednych cieszy, innym blokuje wzrost. Tak jest z kryzysem na rynku zielonych certyfikatów.

— Wyniki Energi jasno pokazują, że nie wszystkie pionowo zintegrowane grupy energetyczne korzystają na wyjątkowej sytuacji na rynku świadectw pochodzenia, czyli na niskich cenach certyfikatów zielonych oraz na zniknięciu obowiązku kupowania certyfikatów czerwonych i żółtych.

Zysk EBITDA w segmencie sprzedaży był praktycznie na niezmienionym poziomie w stosunku do zeszłego roku, podczas gdy pozostałe grupy energetyczne notowane na GPW odnotowały w tym segmencie bardzo istotne wzrosty. Wystarczy spojrzeć na wyniki półroczne Tauronu oraz na rezultaty PGE i Enei w pierwszym kwartale 2013 r. — podkreśla Paweł Puchalski, szef działu analiz w DM BZ WBK.

Tauron — ogłaszając w zeszłym tygodniu wyniki — podkreślał chętnie, że „bardzo wyraźna poprawa wyniku w segmencie sprzedaż to w szczególności efekt spadku cen zielonych certyfikatów i braku obowiązku umorzenia certyfikatów żółtych i czerwonych”. Energa to najbardziej zielona z czterech państwowych grup energetycznych, m.in. dzięki technologii współspalania biomasy, wykorzystywanejw elektrowni w Ostrołęce.

W związku z tym otrzymuje, w ramach systemu wsparcia, potężną liczbę zielonych certyfikatów, które częściowo sprzedaje. Kiedy tanieją, Tauron — jako kupujący — się cieszy, a Energa — jako sprzedający — uzyskuje niższe przychody. Łącznie w pierwszym półroczu przychody Energi wyniosły 5,8 mld zł, i były o 174 mln (3 proc.) wyższe niż rok wcześniej.

Zwiększyła się również EBITDA — do 1,127 mld zł, co oznacza prawie 6-procentowy wzrost. Zysk netto wyniósł 533 mln zł i był nieznacznie wyższy (o 4 proc.) niż w pierwszej połowie 2012 r. Energa szykuje się do oferty publicznej. Oczekuje się, że we wrześniu złoży w KNF prospekt emisyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy