Energa przedstawiła plan działania

Barbara Warpechowska
opublikowano: 17-11-2016, 22:00

Nowa strategia grupy przewiduje m.in. wzrost EBITDA do 2,4 mld zł w 2020 r. i 3 mld w 2025 r.

Rada nadzorcza spółki we wtorek (15 listopada) zatwierdziła strategię Grupy wraz z Wieloletnim Planem Inwestycji Strategicznych. — Nowa strategia rozwoju opiera się na dwóch filarach: zaawansowanych usługach dla klientów i rozbudowie infrastruktury. Pierwszy cel będzie realizowany przez kompleksową, wieloproduktową ofertę dla klientów.

Drugi — w ramach biznesu regulowanego. Przy czym dostrzegamy potencjał nie tylko w dystrybucji, ale także w wytwarzaniu energii przez uczestnictwo Grupy w rynku mocy, aukcjach OZE. Głównymi fundamentami dla realizacji tych celów będą innowacyjność, partnerstwa strategiczne i bezpieczeństwo finansowe. Projekty zawarte w strategii mają zapewnić rozwój Grupy w coraz bardziej wymagającym i zmieniającym się otoczeniu rynkowym, przynosząc akcjonariuszom wymierne korzyści, a spółce trwałą przewagę konkurencyjną — podkreśla Dariusz Kaśków, prezes Energi.

Rozwój nowoczesnej infrastruktury energetycznej ma odpowiadać przyszłym wymaganiom systemu elektroenergetycznego i zwiększyć stabilność przychodów Grupy. Do realizacji tego firma chce wykorzystać kilka programów. Energa planuje rozbudowę inteligentnej i niezawodnej sieci dystrybucji energii elektrycznej, dającej możliwość wprowadzenia magazynowania i lokalnegozarządzania energią. Plany szczegółowe przewidują m.in. zainstalowanie 100 proc. zdalnie obsługiwanych układów pomiarowych (tzw. inteligentnych liczników) do 2020 r. Następny program przewiduje komercyjne wykorzystywanie istniejącej infrastruktury szerokopasmowego internetu. Kolejny mówi o wykorzystaniu regulacji rynku mocy i taryf na ciepło.

Ostatni dotyczy utrzymania mocnej pozycji w OZE, dzięki realizacji projektu budowy elektrowni wodnej w ramach drugiego stopnia na Wiśle oraz innych projektów OZE (50 MW do 2020 r.) Grupa Energa zamierza osiągnąć wynik EBITDA 2,4 mld zł w 2020 r. i 3 mld zł w 2025 r. przy stabilnych warunkach rynkowych.

Łączna wartość planowanych nakładów inwestycyjnych Grupy Energa w trzech segmentach: dystrybucja, wytwarzanie i sprzedaż w latach 2016-25 ma wynieść ponad 20,6 mld zł. Zgodnie z założeniami 65 proc. zostanie poniesionych w segmencie dystrybucji na budowę wartości regulacyjnej aktywów i dotrzymanie wymagań jakościowych pracy Operatorów Systemu Dystrybucyjnego. W segmencie wytwarzania realizowane będą inwestycje związane z modernizacją bloków oraz budową nowych mocy, na które przeznaczone zostanie około 30 proc. nakładów.

Najważniejsze to budowa nowoczesnej, wysokosprawnej elektrowni Ostrołęka C o mocy około 1000 MWe oraz budowa elektrowni wodnej na drugim stopniu Wisły o mocy około 80 MWe. Pozostałe nakłady przeznaczone zostaną m.in. na obsługę klientów i rozwój nowych dziedzin aktywności biznesowej. Strategia zakłada realizację projektów zachowujących bezpieczeństwo finansowe Grupy. Zarząd postrzega je jako utrzymanie ratingu na poziomie inwestycyjnym i kowenantu finansowego poniżej 3,5 (dług netto/EBITDA). Umożliwi to zrównoważony harmonogram wydatków, partnerstwa strategiczne przy najważniejszych inwestycjach, takich jak Ostrołęka C czy projekt Wisła, które dodatkowe będą wspierane polityką regulacyjną państwa.

— Ciężar finansowania będzie rozłożony w czasie, z największymi wydatkami w latach 2021-23. W przypadku Ostrołęki C scenariusz bazowy zakłada, że udział kapitałowy w przedsięwzięciu będą miały po połowie Energa i Enea. Nie wykluczamy,że na dalszym etapie np. po pierwszej aukcji mocowej, dołączy do nas partner finansowy, który obejmie mniejszościowy pakiet. Natomiast warunki współpracy z PGG gwarantują stabilne dostawy węgla kamiennego w cenie optymalizującej koszty eksploatacji elektrowni. Formuła cenowa oparta na określonej marży zapewnia rentowność projektu Ostrołęka C. Na partnerstwie opieramy też realizację projektu Wisła, w którym Energa finansować będzie jedynie część energetyczną — mówi Mariusz Rędaszka, wiceprezes ds. finansowych. Polityka dywidendowa zostanie dostosowana do potrzeb finansowych procesu inwestycyjnego, w którym zakończenie ponoszenia najbardziej znaczącychwydatków przewiduje się w 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu