Energa z kontraktami na co najmniej 690 mln zł

opublikowano: 16-12-2021, 16:37

Energa zakontraktowała na aukcji mocy co najmniej 1,9 tys. MW obowiązku mocowego na 2026 r. Spodziewa się ponad 690 mln zł przychodów z tego tytułu.

Należąca do grupy PKN Orlen Energa podała, że w aukcji mocy zakontraktowała co najmniej 687 MW przeznaczonych dla jednostek istniejących i redukcji zapotrzebowania oraz 1,2 tys. MW dla planowanych bloków gazowo-parowych w Ostrołęce i Grudziądzu. Przychody z tytułu zawartych kontraktów mogą wynieść co najmniej 697,78 mln zł w 2026 r.

Budowa elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce ruszy lada moment, bo na przełomie 2021 i 2022 r. Projekt zostanie zrealizowany przez spółkę celową Energii - CCGT Ostrołęka. Elektrownia stanie na terenie pierwotnie wykorzystanym w projekcie budowy bloku węglowego - w czerwcu CCGT Ostrołęka podpisała aneks do umowy z firmą GE Power, w którym ustalono zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową. Wartość kontraktu to ok. 2,5 mld zł, czyli o połowę mniej niż wartość planowanego wcześniej bloku węglowego. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2025 r.

Dyskusja nad drugim projektem - elektrownią w Grudziądzu - toczy się od 10 lat. W końcu we wrześniu PKN Orlen i Energa porozumiały się w sprawie finansowania budowy, na którą przeznaczą do 1,8 mld zł. Warunkiem uruchomienia finansowania było zawarcie umowy mocowej.

"W odniesieniu do kontraktów wieloletnich, emitent informuje, że przewidywane przychody w ujęciu rocznym od 2026 roku mogą wynieść co najmniej 255,44 mln zł (łączne przychody w okresie 17 lat mogą wynieść co najmniej 4,34 mld zł) dla spółki CCGT Ostrołęka oraz co najmniej 190,26 mln zł (łączne przychody w okresie 17 lat mogą wynieść co najmniej 3,23 mld zł) dla spółki CCGT Grudziądz, przy czym cena obowiązku mocowego dla wieloletnich umów mocowych podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych" - czytamy w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane