Energetyczny histeria osłabiła rynki akcji na świecie

Marek Wierciszewski
opublikowano: 16-03-2011, 00:00

Coraz bardziej poważny obraz konsekwencji ekonomicznych kataklizmu w Japonii wywołał gwałtowną wyprzedaż na światowych rynkach. Panika na giełdzie w Tokio wymazała 1/10 kapitalizacji spółek należących do indeksu Nikkei 225. Zimną krew stracili także inwestorzy z pozostałych głównych rynków.

Kolejny wybuch w elektrowni Fukushima, nie tylko zagraża życiu i zdrowiu setek tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości. Może też doprowadzić do odwrotu od energetyki jądrowej, co oznaczałoby wzrost kosztów energii na świecie. W Nowym Jorku o blisko 5 proc. spadał kurs Exelon. 17 reaktorów należących do spółki odpowiada za 20 proc. całości amerykańskich mocy wytwórczych.

Warto zauważyć, że czasowy spadek, a nawet zagrożenie utratą części zdolności produkcyjnych japońskich przedsiębiorstw, oznacza szok podażowy, który może wpłynąć na tempo światowego wzrostu gospodarczego. Kryzys może osłabić nastroje konsumentów, a to oznacza spadek popytu. Rynek surowcowy już to odczuwa. O blisko 3 proc. w pierwszych minutach handlu taniały papiery Exxona. Gigantowi paliwowemu zaszkodził ponad 4-procentowy spadek cen ropy w Nowym Jorku. Fabryki japońskich przedsiębiorstw produkcyjnych oraz krajowe rafinerie pozostają zamknięte, co ogranicza zapotrzebowanie na paliwa.

O ponad 4 proc. przeceniono papiery Texas Instruments. Spółka przyznała, że zniszczenia w jednej z fabryk zlokalizowanych w Japonii nie pozostaną bez wpływu na wielkość produkcji i przychodów ze sprzedaży. Ucierpieć mogą przychody spółki w bieżącym i przyszłym kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy