Energetyka głównym tematem rozmów wicepremiera Pawlaka w Szwecji

PAP
opublikowano: 25-11-2008, 21:41

Tematem rozmów wicepremiera Waldemara Pawlaka w Sztokholmie były m.in. problemy związane z energetyką oraz polsko-szwedzką wymianą handlową. Premier Pawlak przebywał w stolicy Szwecji na  zaproszenie wicepremier i ministra gospodarki Moud Olofsson.

Oboje znają się od wielu lat i wielokrotnie spotykali się przy różnych okazjach również jako przywódcy partii ludowych w obu krajach: PSL i Partii Centrum.

Ponieważ w zakresie obowiązków, zarówno pani Moud Olofsson jak i premiera Pawlaka znajdują się zagadnienia energetyczne, te problemy były ważną częścią rozmów w szwedzkim Ministerstwie Gospodarki. Premier Pawlak przedstawił podczas nich m.in. polskie stanowisko w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego UE.

Jedną z głównych jego zasad jest maksymalna indywidualizacja zapisów w stosunku do energetycznej specyfiki poszczególnych państw. Premier Pawlak zwrócił też uwagę na fakt, że Polska w latach 1988-2005 zmniejszyła o 35 proc. emisję dwutlenku węgla, zwiększając równocześnie swój PKB o 50 proc.

Pani Moud Olofsson podkreślała m.in. konieczność stosowania maksymalnie energooszczędnych technologii w polskiej gospodarce, zapewniając o szwedzkiej gotowości w ich udostępnianiu.

Razem z premierem Pawlakiem do Sztokholmu przybyła grupa polskich biznesmenów reprezentujących głównie przemysł spożywczy.

W spotkaniu polskich gości z grupą przedstawicieli dużych szwedzkich spółek handlowych, które zostało przygotowane przez Szwedzko-Polską Izbę Handlową, uczestniczył też wiceminister rolnictwa Marian Zalewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu