Energetyka nawet z 20-procentowym potencjałem zwyżek (ANALIZA TECHNICZNA)

Mimo obaw o spadki cen energii i zaangażowanie w branży górniczej wyprzedaż spółek energetycznych najprawdopodobniej dobiegła końca, sugeruje analiza techniczna.

Zobacz więcej

6-letni kanał spadkowy, widoczny na wykresie indeksu WIG Energia pb.pl, Bloomberg

Od szczytu sprzed 14 miesięcy indeks WIG Energia tąpnął o 41,4 proc. (w tym samym czasie WIG spadł o „zaledwie” 15,8 proc.). W grudniowym raporcie BZ WBK ostrzega przed wpływem, jaki na wyniki spółek będzie miał spadek cen energii i wyższe ceny certyfikatów CO2. Zdaniem brokera rzeczywistością szybko staje się najgorszy dla sektora scenariusz, obejmujący połączenie ze spółkami górniczymi, wewnątrzsektorowe fuzje i wymuszoną budowę nowych mocy. Negatywne perspektywy  zostały już jednak najprawdopodobniej w całości uwzględnione w cenach, sugeruje analiza techniczna. Sztuka interpretacji wykresów wskazuje, że w najbliższych miesiącach zła passa w notowaniach sektora – przynajmniej przejściowo – odwróci się.

Wszystko dlatego, że notowania branżowego wskaźnika doszły do dolnego ograniczenia kanału, w którym poruszają się od sześciu lat. Nawet w przypadku utrzymania bessy na rynku inwestorom należy się wzrostowa korekta. Kluczowym wsparciem dla sektorowego indeksu pozostaje strefa wyznaczona przez historyczne dno notowań wskaźnika (2737 punktów) oraz dolne ograniczenie kanału (2735 punktów), co oznacza, że ewentualna korekta nie powinna przekroczyć 3,2 proc.

Znacznie większy jest potencjał odbicia, które jednak uwarunkowane jest odbiciem na całym rynku. Przy ostrożnym założeniu, że dominująca tendencja spadkowa zostanie utrzymana, zasięg zwyżek należy wyznaczyć na pułap, gdzie leży górne ograniczenie kanału (obecnie 3398 punktów). Przy założeniu, że odbicie będzie dynamiczne i krótkie (na wzór odbić z jesieni 2011 r., lata 2012 r. oraz lata 2013 r.), oznaczałoby to nawet 20,2-procentowy potencjał zwyżek w perspektywie trzech-czterech miesięcy. Możliwa jest też bardziej wypłaszczona oraz rozłożona w czasie korekta. W takim wypadku potencjał wzrostowy byłby niższy, jednak czas trwania mini-hossy wydłużyłby się nawet na cały przyszły rok (wzorem tego, co działo się w 2010 r.).


6-letni kanał spadkowy, widoczny na wykresie indeksu WIG Energia. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Energetyka nawet z 20-procentowym potencjałem zwyżek (ANALIZA TECHNICZNA)