Energetyka: plan dla następców

AMB
13-07-2005, 00:00

Rząd przyjął wczoraj harmonogram realizacji celów zapisanych w polityce energetycznej Polski do 2025 r. Dokument dotyczy lat 2005-2008, co oznacza, że większość zadań mieliby zrealizować następcy tej ekipy, którzy z równym powodzeniem mogą napisać sobie nowy harmonogram.

Co zostawia następcom odchodzący rząd? M.in. rozwiązanie problemu kontraktów długoterminowych w energetyce, które jego zdaniem powinno nastąpić w II kwartale 2006 r. Wejście w życie ustawy przewidziano na I kwartał, ale biorąc pod uwagę, że opracowywana w Sejmie ustawa niemal na pewno trafi do kosza, musimy liczyć się z kolejnym opóźnieniem.

Niewykluczone, że odchodząca ekipa pozostawi też następcom projekt obniżki akcyzy na energię elektryczną. Uzgodnienie ścieżki jej obniżania zaplanowano na III kwartał 2005 r. W tym samym okresie ma powstać strategia realizacji unijnych wymagań w zakresie ochrony środowiska i stanowisko Polski dotyczące ograniczenia emisji SO2 i NOx z dużych źródeł spalania. Jednak to przyszły rząd będzie musiał wybrnąć z kłopotów, w jakie wpadliśmy wskutek nieumyślnego (lub bezmyślnego) wyrażenia zgody na zaostrzenie wymagań w tym zakresie w ramach negocjowania traktatu akcesyjnego z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Energetyka: plan dla następców