Energetyka: pracownicy dostaną akcje holdingów

opublikowano: 16-01-2007, 16:10

Akcje pracownicze spółek energetycznych wnoszonych do czterech wielkich holdingów zostaną skonwertowane na walory tych ostatnich, jak domagały się załogi, wynika z wypowiedzi wiceministra gospodarki Tomasza Wilczaka.

Akcje pracownicze spółek energetycznych wnoszonych do czterech wielkich holdingów zostaną skonwertowane na walory tych ostatnich, jak domagały się załogi, wynika z wypowiedzi wiceministra gospodarki Tomasza Wilczaka, który w środę będzie prowadził rozmowy z przedstawicielami załóg.

„W środę przekażemy do uzgodnień międzyresortowych i stronie społecznej do konsultacji projekt ustawy o konwersji akcji spółek parterowych na akcje holdingów energetycznych” – powiedział Wilczak dziennikarzom w kuluarach polsko-francuskiego seminarium energetycznego.

Dodał, że ustawa będzie dotyczyła wszystkich czterech planowanych grup energetycznych.

Ustawa umożliwi pracownikom parterowych spółek energetycznych, którzy mają prawo do nieodpłatnego nabycia ich akcji, otrzymanie zamiast niepłynnych walorów, akcji holdingów, które docelowo mają znaleźć się na giełdzie.

Wilczak poinformował, że na razie powstały trzy z czterech spółek holdingowych, do których mają być wnoszone parterowe spółki energetyczne. „Nie została jeszcze założona spółka holdingowa, do której mają trafić akcje dystrybutora energii Enea, Elektrowni Kozienice i Kopalni Bogdanka” – powiedział.

Wiceminister powiedział też, że na razie wniesiono tylko akcje Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) i ośmiu zakładów energetycznych do spółki PGE Energia, zależnej od Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), która po wniesieniu do niej BOT Górnictwo i Energetyka będzie największą polską firmą energetyczną.

W niedługim czasie, według zamierzeń rządu, do kolejnej spółki-matki mają być jeszcze wniesione akcje Zespołu Elektrowni Ostrołęka i dystrybutora Energa, a do tzw. Energetyki Południe – akcje dystrybutorów Energia Pro i Enion, Elektrowni Stalowa Wola i PKE. Akcje tego drugiego holdingu mogą jeszcze w 2007 roku znaleźć się na giełdzie. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane