Energetyka: Sejm poparł Senat i zmienił sposób obliczania opłaty zastępczej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-03-2005, 15:32

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do uchwalonej w grudniu 2004 roku nowelizacji ustaw Prawo energetyczne i Prawo ochrony środowiska, które zmieniają m.in. sposób obliczania opłaty zastępczej.

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do uchwalonej w grudniu 2004 roku nowelizacji ustaw Prawo energetyczne i Prawo ochrony środowiska, które zmieniają m.in. sposób obliczania opłaty zastępczej.

Zgodnie z propozycjami Senatu, jednostkowa opłata zastępcza będzie wynosić 240 zł za 1 MWH i będzie podlegała od 1 stycznia 2007 roku waloryzacji o wskaźnik inflacji.

Opłata ta związana jest z zakupem energii odnawialnej. Jeżeli operatorzy sieci energetycznych nie wykażą, że część energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, zobowiązani są do uiszczenia takiej opłaty.

Zgodnie z unijnymi zaleceniami, do 2010 roku 7,5 proc. energii elektrycznej zużywanej w naszym kraju musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie ze źródeł odnawialnych pochodzi mniej niż 2 proc. energii elektrycznej.

Posłowie zgodzili się także z poprawką, która zakłada, że sprzedawca energii powinien być wyłaniany w drodze przetargu, gdyż jest to metoda bardziej przejrzysta niż w drodze decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) oraz że operator systemu przesyłowego powinien działać w formie spółki akcyjnej, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Sejm przyjął także nowe brzmienie przepisu, który nie pozwala na stosowanie dotychczasowej taryfy, jeżeli decyzja prezesa URE, odmawiająca zatwierdzenia taryfy, jest uzasadniona koniecznością obniżenia cen i stawek opłat poniżej opłat zawartych w dotychczasowej taryfie. Poprawka ta ma zapobiec powstawaniu nieuzasadnionych korzyści przedsiębiorstw energetycznych kosztem odbiorców.

Sejm odrzucił natomiast poprawkę, która ma na celu utrzymanie do 1 stycznia 2008 roku obecnej regulacji, sztywno określającej udział opłat stałych w łącznych opłatach za usługi przesyłowe. Obecnie te koszty będzie określał prezes URE.

W ustawie zostały określone ogólne zasady kształtowania taryf, prawa i obowiązki klientów oraz przedsiębiorstw energetycznych i kompetencje Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do prawa europejskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane