Energia dla firm trochę stanieje

Agnieszka Berger
opublikowano: 11-02-2009, 00:00

Vattenfall zapowiada obniżkę cen energii w taryfach dla biznesu. Inne firmy na razie przechodzą do kontrofensywy.

Pierwsza dobra wiadomość dla odbiorców. Czy ostatnia?

Vattenfall zapowiada obniżkę cen energii w taryfach dla biznesu. Inne firmy na razie przechodzą do kontrofensywy.

Szwedzki koncern energetycznych Vattenfall zapowiedział wczoraj, że od 1 kwietnia obniży cenę energii w taryfach dla klientów biznesowych o 4,1 proc.

— Spadają ceny na rynku hurtowym. W grudniu za 1 MWh energii trzeba było płacić 220-240 zł netto. Styczniowe stawki wynoszą około 200 zł/MWh, a co najważniejsze, energię rzeczywiście można kupić — mówi Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Vattenfall Sales Poland.

Na obniżkę nie mają co liczyć gospodarstwa domowe.

— Ceny w tym segmencie są tak niskie w stosunku do realiów rynkowych, że nie mamy pola manewru — twierdzi przedstawiciel Vattenfalla.

Nie będzie również obniżek dla biznesowych klientów koncernu, którzy kupują energię na indywidualnych warunkach.

— Dla tych klientów już kupiliśmy energię, więc obecne spadki na rynku spot nie mogą wpłynąć na ceny. Musielibyśmy najpierw renegocjować umowy z naszymi dostawcami. Zwróciliśmy się do nich w tej sprawie. Wszyscy odmówili — dodaje Grzegorz Lot.

Powinno być taniej…

Zapowiedziana obniżka cieszy regulatora.

— To dobry ruch. Ceny energii dla biznesu należy obniżyć. Nie powinny być wyższe niż dla gospodarstw domowych — uważa Mariusz Swora, prezes URE.

Regulator dodaje, że — choć spadają światowe ceny węgla — nie było dotychczas żadnych spektakularnych ruchów cenowych na krajowym rynku.

— Tanieją też uprawnienia do emisji CO2, jeśli ich zakup w ogóle stanowi problem w świetle malejącego popytu na energię — podkreśla Mariusz Swora.

Popyt spadł w ubiegłym roku o 4-5 proc.

— To mniej niż się obawialiśmy na podstawie deklaracji przedsiębiorców o ograniczaniu produkcji. Wygląda na to, że spowolnienie gospodarcze nie jest aż tak duże, jak można było się spodziewać — komentuje Henryk Kaliś z ZGH Bolesław, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

Mimo to tegoroczne ceny prądu nadal są nie do zaakceptowania dla dużych klientów energetyki.

— Na szczęście nie kupiliśmy energii na cały rok. Cieszy nas, że tanieje w hurcie. My też prowadzimy obrót energią. Dzięki spadkom również obniżymy ceny dla naszych odbiorców — tyle że nie o 4 proc., lecz o 12 — dodaje Henryk Kaliś.

…ale czy będzie?

Czy śladem Vattenfalla pójdą największe krajowe firmy energetyczne kontrolowane przez państwo? Wczoraj nie chciały o tym mówić. Bombardowane skargami odbiorców przechodzą do kontrofensywy. O planach i powodach gwałtownego wzrostu cen energii poinformują na specjalnie zwołanej na dziś konferencji prasowej. Na razie ograniczają się do lakonicznych komentarzy.

— Chętnie obniżymy stawki, jeśli nasza Elektrownia Kozienice zdoła renegocjować ceny węgla — mówi Paweł Oboda, rzecznik poznańskiej Enei.

Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi, dodaje, że nawet po zapowiedzianej obniżce Vattenfall będzie oferował energię drożej niż gdańska firma. Wyjątkiem będzie taryfa dla drobnego biznesu (tzw. C11). W Vattenfallu odbiorcy z tej grupy płacą niespełna 303 zł/MWh (bez VAT). Od kwietnia stawka spadnie o ponad 12 zł.

— Nasza oferta cenowa dla biznesu jest bardzo konkurencyjna — zaprzecza Grzegorz Lot.

Przyznaje, że Vattenfall ma obecnie jedne z najwyższych cen energii w kraju, ale tylko dla gospodarstw domowych.

— W przeciwieństwie do państwowych grup energetycznych, nie dostosowaliśmy się w tym zakresie do oczekiwań regulatora. Firmy, które obniżyły taryfy dla odbiorców domowych, wkrótce będą miały poważne kłopoty finansowe — chyba że przerzucą część kosztów na klientów biznesowych — twierdzi Grzegorz Lot.

Agnieszka

Berger

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu