Energia jądrowa niezbędna od zaraz

Jacek Baurski
24-04-2006, 00:00

W najbardziej rozwiniętych państwach UE funkcjonują wielkie korporacje energetyczne, zintegrowane pionowo, o przeważającym — z wyjątkiem niemieckich — udziale państwa (EDF, E.On, RWE, Vattenfall...). One zdążyły wybudować energetykę jądrową, zanim rozwinęła się idea liberalnego rynku energii elektrycznej i jego „niewidzialnej ręki”, która miała skutkować samoczynnym regulowaniem zapotrzebowania i wytwarzania energii elektrycznej. Prąd elektryczny zaczęto traktować jak zwykły towar, a handel nim — jak handel warzywami, butami... I rozwój infrastruktury energetyki wyłączono w UE z tematów infrastrukturalnych, w odróżnieniu od autostrad i sieci połączeń kolejowych, którym UE udziela pomocy na inwestycje.

Jesteśmy zapóźnieni w rozwoju infrastruktury energetycznej i powinniśmy się domagać od UE warunków (pomocy) w nadrobieniu zaległości. Stąd wniosek, aby jak najszybciej Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Finansów opracowały i przedłożyły wniosek innowacyjny o wsparcie przez UE w latach 2007-13 odpowiednią kwotą (niestety bardzo wysoką) stworzenia „Intelektualnej Infrastruktury Energetyki Jądrowej”, czyli działań służących przystosowaniu organów i instytucji państwowych, dostosowaniu prawa, przepisów i norm, edukacji i informacji społeczeństwa, zaawansowaniu prac badawczych, aż do wyznaczenia kilku lokalizacji pod przyszłe elektrownie jądrowe, składowiska odpadów promieniotwórczych oraz uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej.

W ten sposób musimy się przygotować do zorganizowania przetargu, wyłonienia dostawcy i powierzenia inwestorowi realizacji pierwszej elektrowni jądrowej.

Jacek Baurski

Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Baurski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Energia jądrowa niezbędna od zaraz