Energis Polska pozyskał 18 mln USD na inwestycje od nowego inwestora

21-12-2004, 14:21

Operator telekomunikacyjny Energis Polska Sp. z o.o. (EP) uzyskał wsparcie finansowe na inwestycje w wysokości do 18 mln USD. Pierwsza transza o wartości 10 mln USD zostanie przekazana na początku 2005 roku, powiedział we wtorek prezes spółki Jarosław Mikos.

„Porozumienie zostało podpisane z głównym naszym udziałowcem, Bates Telecom Poland, który będzie przekazywał środki naszej spółce w formie pożyczki. Pierwszą transze, po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spodziewamy się otrzymać na początku 2005 roku. Kolejną wraz z naszymi rosnącymi potrzebami inwestycyjnymi” – powiedział Mikos podcza konferencji prasowej.

W zamian za udziały w spółce Bates Telecom Poland (BTP) Innova/3 L.P., fundusz z grupy Innova Capital, przekaże do 18 mln USD. Z kolei BTP jako pożyczkę podporządkowaną przekaże środki Energisowi.

„Na ogół angażujemy się w dany projekt na cztery lata. W tym konkretnym przypadku, jeśli zajdzie taka potrzeba, to wyjście może nastąpić wcześniej. Nie planujemy inwestycji w kolejną spółkę z branży telekomunikacyjnej, jeżeli już, to będzie to firma produkcyjna” – powiedział dyrektor zarządzający w Innova Capital Krzysztof Krawczyk.

Pozyskane środki Energis zamierza przeznaczyć m.in. na dalszy rozwój i modernizację sieci telekomunikacyjnej.

„Na początku 2005 roku zamierzamy zaoferować klientom indywidualnym i mniejszym firmom komercyjny szerokopasmowy dostęp do internetu. Spodziewamy się również, że przy wsparciu Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty zaczniemy również w tym czasie oferować połączenia lokalne, na podobnych zasadach, jak Tele 2” – powiedział Mikos.

Mikos zapowiedział, że Energis będzie dążył do oferowania klientom całej palety usług głosowych.

„Jest zrozumiałe, że w ewentualnym konsorcjum na przetarg na rezerwację częstotliwości w standardzie UMTS dla czwartego operatora nie będziemy pełnić roli lidera. Możemy jednak zaoferować naszą sieć szkieletową i dlatego rozmawiamy ze wszystkimi firmami, które pojawiają się w Polsce” – dodał.

Zastrzegł jednak, że dopóki nie ma jasnych warunków przetargowych, nie można mówić o żadnych szczegółach, a „bez zagwarantowania roamingu wewnętrznego dla nowego operatora to ten biznes wydaje się nie mieć sensu”.

Energis zakłada, że dzięki pozyskaniu finansowania na rozwój będzie mógł zrealizować również plany finansowe na 2005 rok.

„Na koniec 2005 roku zamierzamy uzyskać około 300 mln zł przychodów i około 50 mln zł zysku EBITDA” – prognozuje prezes spółki.

Po trzech kwartałach przychody spółki wyniosły 186 mln zł, zaś zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) sięgnął 15 mln zł. (ISB)

Energis Polska umożliwia klientom biznesowym w Polsce korzystanie z kompleksowej oferty usług telekomunikacyjnych i internetowych. W ofercie znajduje się m. in. transmisja głosu i danych, dostęp do internetu, połączenia przez prefiks 1066 czy usługi centrum danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Energis Polska pozyskał 18 mln USD na inwestycje od nowego inwestora