Energobudowa: GPW z Polnordem lub bez

Paweł Mazur
opublikowano: 15-11-2000, 00:00

ENERGOBUDOWA: GPW Z POLNORDEM LUB BEZ

W przypadku fiaska fuzji spółka odłoży debiut o pół roku

Już w pierwszych miesiącach 2001 roku powinna zadebiutować na podstawowym rynku GPW firma, która powstanie po fuzji warszawskiej Energobudowy z gdańskim Polnordem. Jeśli jednak spółki nie dojdą do porozumienia, to walory Energobudowy i tak pojawią się na giełdzie. Tyle że dopiero w III kwartale przyszłego roku.

Wszystko wskazuje na to, że w pierwszym kwartale 2001 roku na rynku podstawowym warszawskiej giełdy pojawi się spółka Energobudowa-Polnord. Obecnie główni akcjonariusze warszawskiej Energobudowy i gdańskiego Polnordu (notowanego już na rynku równoległym GPW) są w trakcie rozmów dotyczących warunków ewentualnej fuzji. Ich przedmiotem jest m.in. parytet wymiany akcji, co do którego są teraz największe rozbieżności.

Energobudowę dysponującą obecnie około 30 proc. akcji Polnordu, kontroluje w ponad 86 proc. Prokom Investments.

— Obie firmy są kontrolowane przez polski kapitał. Dzięki fuzji zwiększą swoje możliwości wykonawcze, co pozwoli im stawić czoło zachodnim koncernom, które opanowały krajowy rynek budowlany — mówi Jerzy Jędykiewicz, prezes Energobudowy.

Alternatywny plan

Jeżeli jednak prowadzone rozmowy na temat fuzji nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, wówczas zarząd oraz właściciele spółki rozważą wprowadzenie samej już Energobudowy na pierwszy parkiet GPW.

— Mogłoby się to stać w III kwartale przyszłego roku. Wówczas nasz prospekt emisyjny powinien trafić do KPWiG do czerwca 2001 roku — twierdzi prezes Jędykiewicz.

Przed upublicznieniem właściciel spółki, czyli Prokom, dokapitalizowałby ją kwotą przynajmniej kilku milionów dolarów. Przed debiutem planowana jest też publiczna emisja akcji budowlanego przedsiębiorstwa. Jak podkreśla prezes, konkretny termin debiutu będzie zależny od kondycji warszawskiej giełdy i koniunktury na niej. Jeżeli nie będzie najlepsza w drugiej połowie przyszłego roku, wówczas możliwe jest przesunięcie upublicznienia.

Prokom obejmie akcje

Pod koniec tego miesiąca zaplanowano NWZA Energobudowy, na którym dojdzie do głosowania nowej emisji akcji serii C (600 tys. walorów). W całości ma ją objąć Prokom Investments. Zwiększy tym samym swój udział w kapitale akcyjnym Energobudowy (kapitał ten wzrośnie do 19,4 mln zł) do niemal 100 proc. Pieniądze uzyskane z emisji spółka przeznaczy na zakup biura projektowego i zasilenie kapitału obrotowego firmy, która do tej pory nie korzystała z kredytów. Na walnym dyskutowane będą też kwestie związane z ewentualnym połączeniem z Polnordem. Wiążące decyzje w tej sprawie (jeżeli strony dojdą do porozumienia), zostaną podjęte na NWZA obu firm, jeszcze przed końcem tego roku.

Energetyka i budowlanka

Największym do tej pory projektem zrealizowanym przez Energobudowę było generalne wykonawstwo prac przy Elektrociepłowni Opole, których wartość wyniosła ogółem około 1,5 mld USD (6,9 mld zł).

— Ostatnio stanęliśmy m.in. do przetargu na budowę bloku parowo-gazowego w gorzowskiej elektrociepłowni. Do końca listopada przetarg powinien zostać rozstrzygnięty — dodaje prezes Jędykiewicz.

O realizację tego zamówienia (wartego kilkanaście milionów złotych) stara się też ABB Alstom. W 2001 roku wykonawstwo robót dla energetyki stanowić ma około 25 proc., budownictwo mieszkaniowe — 45 proc., a budownictwo przemysłowe i ogólne — około 30 proc. przyszłorocznych przychodów Energobudowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane