Energoinstal liczy na Niemców

GRA
opublikowano: 21-03-2012, 00:00

Zamykanie elektrowni jądrowych u naszych sąsiadów to dla polskiego producenta kotłów szansa na kontrakty. Chce ją wykorzystać.

Rok temu zarząd katowickiego producenta kotłów energetycznych nie miał się czym chwalić. Strata operacyjna na poziomie 9,8 mln zł oraz strata netto w wysokości 8,3 mln zł nie zachwyciła akcjonariuszy. Teraz prezes nie kryje zadowolenia i tryska optymizmem.

— Pokazaliśmy efekty wzmożonej aktywności na rynku i żelaznej dyscypliny kosztowej. Efekty są zgodne z naszymi oczekiwaniami — mówi Michał Więcek, prezes Energoinstalu.

W 2011 r. przychody wzrosły o jedną trzecią, do 247,2 mln zł. Wynik operacyjny to 13,9 mln zł, a zysk netto 10,7 mln zł. Ten rok zapowiada się dobrze, na co wskazuje portfel zleceń.

— Jeśli chodzi o 2012 r., to mamy już w portfelu zlecenia na 202 mln zł. Łączna wartość portfela, uwzględniająca również kolejne lata, to prawie 390 mln zł — wylicza Michał Więcek. Spodziewa się nie tylko dobrych przychodów, ale też coraz większych zysków.

— Plan na ten rok zakłada utrzymanie lub poprawę marż wobec 2011 r. Nie bierzemy nawet pod uwagę ich obniżenia — zapowiada szef Energoinstalu. Zarząd sporo sobie obiecuje po przetargach na bloki parowo- -gazowe, w których Energoinstal się specjalizuje, a także po przetargach na budowy spalarni śmieci. Liczy też na rynek zagraniczny.

— Szczególnie perspektywiczny wydaje się rynek niemiecki, gdzie stopniowo zamykane będą elektrownie jądrowe, zastępowane blokami opalanymi biomasą lub gazem. Ponadto niemieckie bloki będą wymagały modernizacji, a to oznacza dla nas szanse na nowe kontrakty — mówi Michał Więcek. Akcjonariuszy mogą cieszyć też tegoroczne plany dywidendowe Energoinstalu.

— Po raz pierwszy zarekomendujemy wypłatę dywidendy. Przeznaczymy na ten cel połowę zeszłorocznego zysku, czyli 25 gr na akcję — deklaruje Michał Więcek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy