Energomontaż-Północ wychodzi na prostą

Anna Pronińska
opublikowano: 20-02-2008, 00:00

Spółka ma za sobą dobry kwartał. Nic dziwnego, że akcje poszybowały.

Spółka Polimeksu zaskoczyła zyskiem inwestorów

Spółka ma za sobą dobry kwartał. Nic dziwnego, że akcje poszybowały.

Energomontaż-Północ, działająca w energetyce i przemyśle chemicznym spółka Polimeksu-Mostostalu (65,55 proc. głosów), wypracowała w IV kwartale 3,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto (47,2 proc. więcej niż przed rokiem) i 99,2 mln zł przychodów (+23,5 proc.).

— Wynik jest dobry. To efekt nienajgorszych marż m.in. na kontraktach z Norwegami. Analitycy spodziewali się straty. Zysk jest dobrą zapowiedzią — uważa Samer Masri z DI BRE Banku.

Nic dziwnego, że na wczorajszej sesji kurs spółki poszybował do 13,20 zł i na tym zakończył dzień (+7,7 proc.).

Michał Sztabler z DM PKO BP we wczorajszym raporcie napisał, że po kilku nieudanych kwartałach, kiedy zyski obarczały rozliczenia starych kontraktów, czwarty okazał się bardzo dobry. Energomontaż utrzymał 12-procentową marżę brutto na sprzedaży (rok wcześniej poniżej 10 proc.).

— Spodziewamy się dalszego wzrostu marż, czemu sprzyjać będą duże inwestycje w grupie, zwłaszcza w Energomontażu-Północ Gdynia i Energopie Sochaczew oraz zamknięcie kontraktu w Pątnowie — mówi Włodzimierz Dyrka, prezes Energomontażu-Północ.

Spółka zaksięgowała 5,4 mln zł straty na podpisanym kilka lat temu kontrakcie PAK II w Pątnowie. Musiała też utworzyć 4,35 mln zł rezerwy na karę za opóźnienie budowy kotła do spalania biomasy w Elektrociepłowni Stalowa Wola.

W całym 2007 r. grupa miała 311,9 mln zł przychodów (+34 proc. r/r). Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej zmalał do 5,23 mln zł w 2007 r. z 8,82 mln zł rok wcześniej, kiedy pomogła sprzedaż aktywów (dołożyła 4,9 mln zł zysku).

Analityk Michał Sztabler szacuje, że tegoroczny wynik netto powinien przekroczyć 15 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy