Energomontaż-Południe - sąd ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu

PAP
opublikowano: 18-01-2013, 14:02

Upadłość spółki Energomontaż-Południe z możliwością zawarcia układu ogłosił w piątek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach. Sąd postanowił o utrzymaniu zarządu własnego spółki oraz wyznaczył nadzorcę sądowego.

Rozprawa odbyła się przed Wydziałem X Gospodarczym. Sąd ogłosił postanowienie o upadłości z możliwością zawarcia układu po rozpoznaniu wniosku dłużnika Energomontaż-Południe SA w Katowicach oraz wniosku wierzyciela Gwarant Grupa Kapitałowa SA z Katowic.

"Skutkuje to tym, iż wdrożone jest postępowanie upadłościowe zmierzające do zawarcia układu. Następują skutki określone w prawie upadłościowym naprawczym; przede wszystkim dłużnik nie może regulować żadnych zobowiązań powstałych przed datą ogłoszenia upadłości, czyli powstałych do końca wczorajszego dnia (czwartek - PAP). Dłużnik będzie od tej pory funkcjonował co prawda pod zarządem własnym, ale pod ścisłym nadzorem nadzorcy sądowego" - poinformował PAP sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód Tadeusz Czarnota.

Główne elementy wskazanych propozycji układowych (na podstawie zamieszczonego w piątek komunikatu na stronie internetowej spółki Energomontaż-Południe-PAP): spłata wierzytelności w kwocie do 10 tys. zł (bez odsetek od kwoty należności głównej) w wysokości 100 proc.; spłata wierzytelności w kwocie przekraczającej 10 tys. zł (bez odsetek od kwoty należności głównej) jednak nie większej niż 100 tys. zł w wysokości 80 proc.; spłata wierzytelności w kwocie powyżej 100 tys. zł w wysokości 61 proc.

W ciągu dwóch miesięcy od dnia obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym Gospodarczym oraz w prasie, wierzyciele będą mogli zgłaszać swoje wierzytelności na adres Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

Sędzia Czarnota powiedział, że większość majątku spółki objęta jest hipotekami, zastawami, zastawami rejestrowymi. Dodał, że obecnie trudno jest mówić o konkretnej sumie długów, ponieważ część z tych wierzytelności jest sporna. "Ostateczne ustalenie wielkości zobowiązań, z którymi wierzyciele będą brać udział w postępowaniu upadłościowym nastąpi po zgłoszeniu przez nich wierzytelności i po ustaleniu tzw. listy wierzytelności" - dodał sędzia.

Obecnie pełna nazwa spółki - jak poinformowano w komunikacie spółki - brzmi "ENERGOMONTAŻ-POŁUDNIE S.A. w upadłości układowej".

Energomontaż-Południe SA działa od 60 lat na polskim i światowym rynku budownictwa energetycznego oraz przemysłowego. Wiodącą działalnością firmy są usługi w zakresie montażu, modernizacji, remontów urządzeń oraz instalacji energetycznych i przemysłowych. Podstawową działalność uzupełniają projekty deweloperskie, usługi specjalistycznych ośrodków oraz produkcja spawanych konstrukcji stalowych. Głównymi odbiorcami jej usług i wyrobów są energetyka zawodowa i przemysłowa, huty, koksownie, zakłady chemiczne, zakłady przemysłu spożywczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane