Energomontaż-Południe tu sprzeda, tam kupi

Anna Pronińska
opublikowano: 22-10-2007, 00:00

W planach katowickiej spółki są akwizycje, które mogą zostać sfinansowane albo ze sprzedaży biurowca, albo z nowej emisji.

W planach katowickiej spółki są akwizycje, które mogą zostać sfinansowane albo ze sprzedaży biurowca, albo z nowej emisji.

Energomontaż-Południe, który specjalizuje się w budownictwie energetycznym, przemysłowym i w działalności deweloperskiej, obiecuje kolejne projekty.

— Nie wykluczamy, że w przyszłym roku sprzedamy część biurową projektu we Wrocławiu, a pieniądze przeznaczymy na zakup spółek z branży energetycznej — mówi Wojciech Nazarek, prezes katowickiej spółki.

Według jego szacunków, może być to nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

— Interesuje nas akwizycja różnej wielkości spółek z branży. Prowadzimy wstępne rozmowy z kilkoma polskimi podmiotami. Jeśli porozumiemy się w sprawie zakupu większej spółki, nie wykluczam nowej emisji celowej — dodaje Wojciech Nazarek.

Trudne rozstanie

Obecnie firma ze Śląska prowadzi projekt deweloperski we Wrocławiu (kompleks biurowo-mieszkaniowy) i dwa w Katowicach (osiedla mieszkaniowe). Z działalności deweloperskiej spółka jeszcze nie chce rezygnować. Teraz szuka nowych terenów pod inwestycje. Ale planuje również zintensyfikowanie działań na rynkach chemicznym i hutniczym.

— Zamierzamy tam wejść, ponieważ to wiąże się z odpowiednio wysokimi marżami — mówi prezes.

Zdaniem giełdowych analityków, kierunek jest właściwy. W tych sektorach, a zwłaszcza chemicznym, szykują się duże inwestycje i każda spółka może ukroić dla siebie kawałek tortu. Znaczącym klientem spółki stał się ostatnio giełdowy Polimex-Mostostal. Energomontaż-Południe podpisał właśnie umowę na wykonanie instalacji w ramach modernizacji wydziału Koksowni Przyjaźń za 7,1 mln zł. Po tej transakcji łączna wartość kontraktów z Polimeksem-Mostostalem, zawartych w ciągu ostatniego półrocza, wyniosła 9,3 mln zł.

Wodzi na pokuszenie

Zdaniem Wojciecha Nazarka, jego spółka jest niedowartościowana. Obecnie kapitalizacja wynosi 200 mln zł.

— Przy założeniu wzrostu przychodów oraz sprzedaży części biurowej i mieszkaniowej z działalności dewelopeskiej, na koniec 2008 r. mogą pojawić się dużo większe zyski niż na koniec 2007 r. — zapewnia prezes.

W tym roku spółka zamierza osiągnąć 12,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy 248,5 mln zł przychodów.

— Zamierzam zwiększyć przychody z kontraktów zagranicznych w 2008 r. — mówi prezes.

Obecnie eksport w przychodach firmy stanowi około 15 proc.

Na piątkowej sesji akcje Energomontażu-Południe zyskiwały. Za jeden papier płacono 4,54 zł, o 0,9 proc. więcej niż w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy