Energopol Południe na fali zleceń i akwizycji

Anna Pronińska
opublikowano: 28-05-2010, 00:00

Na zakupowym celowniku spółka ma nowe podmioty. Dobrze zapowiada się też segment drogowy.

Na zakupowym celowniku spółka ma nowe podmioty. Dobrze zapowiada się też segment drogowy.

Budowlana spółka z portfela Zbigniewa Jakubasa nie rezygnuje z planów akwizycyjnych, mimo że ostatnio nie udało jej się zakupić spółek prywatyzowanych przez resort skarbu (zabiegała o przejęcie udziałów w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych w Katowicach oraz w Centrozłomie Wrocław).

— Obecnie nie uczestniczymy w żadnym postępowaniu prywatyzacyjnym spółek skarbu państwa. Ale nie ograniczamy się jedynie do propozycji resortu. Rozmawiamy z dwoma firmami z południowej Polski, które uzupełniają naszą ofertę w segmencie drogowym. Pod względem przychodów to mniejsze firmy od Energopolu — ujawnia Jacek Taźbirek, prezes Energopolu.

Zeszły rok Energopol zakończył 97,7 mln zł przychodów i 2,7 mln zł zysku netto. Zakup jednej z rozpatrywanych firm będzie finansowany prawdopodobnie z pieniędzy własnych. Natomiast w przypadku drugiej w grę może wchodzić emisja kierowana, ale decyzję podejmą czołowi akcjonariusze (Zbigniew Jakubas oraz Jupiter NFI).

Nie bez powodu na celowniku Energopolu znalazły się spółki drogowe. To właśnie ten segment staje się coraz istotniejszą działalnością firmy.

— W ubiegłym roku deklarowałem, iż celem zarządu jest wzrost przychodów z segmentu drogowego w 2010 r. przynajmniej do 10 proc. przychodów spółki. Cel ten wykonaliśmy już z nawiązką, gdyż zdobyliśmy w tym roku zlecenia drogowe m.in. w gminie Bielawa, Wałbrzychu, Szczawnie i Jaworze za ponad 15 mln zł brutto. ostatnio Ostatnio podpisaliśmy też umowę na obwodnicę Ząbkowic w systemie "zaprojektuj i wybuduj" za ponad 16 mln zł brutto. Widać więc rosnący udział zleceń drogowych w naszym portfelu, a to jeszcze nie koniec naszych apetytów — mówi Jacek Taźbirek.

Jest szansa również na roboty kanalizacyjne o wartości prawie 20 mln zł w Myślenicach. Spółka złożyła bowiem najkorzystniejszą ofertę, ale jej nie wybrano. Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do skargi i nakazała powtórzenie procedury oceny złożonych ofert, tym razem z udziałem giełdowej spółki.

Obecnie portfel zleceń opiewa na 140 mln zł do realizacji głównie w tym i przyszłym roku. Niektóre zlecenia, jak budowa obejścia drogi w Ząbkowicach, mają być kończone w 2012 r.

— Nie startujemy w przetargach na małe kontrakty, bo konkurowanie w tym segmencie nie gwarantuje satysfakcjonujących marż. Mimo trudnego ze względu ma warunki pogodowe początku roku zakładam, że przychody oraz wynik netto w tym roku będą wyższe od zeszłorocznych, i będzie to widoczny postęp — mówi prezes Energopolu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy