Enterprise Investors pobił własny rekord, dzisiaj kolejne przejęcie

KL
opublikowano: 11-02-2009, 00:00

Prawie miliard złotych wyniosła wartość transakcji przeprowadzonych w 2008 r. przez fundusze z grupy Enterprise Investors.

Prawie miliard złotych wyniosła wartość transakcji przeprowadzonych w 2008 r. przez fundusze z grupy Enterprise Investors.

W ubiegłym roku zaczynała się bessa i kryzys finansowy. W tym czasie fundusze private equity i venture capital zarządzane przez Enterprise Investors (EI) wydały na inwestycje więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Łączna wartość transakcji wyniosła 968 mln zł (292 mln EUR). Największa inwestycja to objęcie w wezwaniu 42,5 proc. producenta napojów Kofola-Hoop za 480 mln zł. Zarządzający funduszem podkreślają, że ważnym wydarzeniem zeszłego roku było uruchomienie w grupie nowego funduszu — Enterprise Venture Fund I (EVFI), który zgromadził 100 mln euro na mniejsze inwestycje — 3-15 mln zł. Pierwszym zakupem były papiery Dystrybucji Polskiej, o kolejnej rynek dowie się dzisiaj. EVFI inwestuje głównie w Polsce, ale w tym roku chce rozszerzyć działalność o pozostałe kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Gorzej było w 2008 r. z wyjściami z inwestycji. W zeszłym roku EI chciał wprowadzić na giełdę Harper Hygenics i Gamet. Zła koniunktura zmusiła jednak fundusz do odłożenia tych planów do czasu poprawy koniunktury. Pomimo braku zakończonych inwestycji, przychody funduszy z grupy EI, pochodzące głównie z dywidend w spółkach, wyniosły 37 mln EUR.

Fundusze EI są obecnie akcjonariuszami 19 firm, które w zeszłym roku miały łączne obroty na poziomie 6,2 mld zł. Po utworzeniu EVFI łączne środki zebrane przez Enterprise Investors wynoszą 1,7 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu