Enterprise Investors zainwestował 10 mln USD w Kruk Systemy Inkaso

30-06-2004, 14:10

ISB: Należący do Enterprise Investors (EI) fundusz Polish Enterprise Fund IV dokapitalizował spółkę Kruk Systemy Inkaso Sp. z o.o., zajmującą się windykacją i zarządzaniem wierzytelnościami, kwotą 10 mln USD, powiedział w środę Dariusz Prończuk, przewodniczący rady nadzorczej spółki, a także partner w EI.

„W 2003 roku zainwestowaliśmy w Kruka 12 mln USD. W bieżącym roku podjęliśmy decyzję o dalszych inwestycjach na poziomie 10 mln USD. Zrealizowaliśmy już pierwszy etap transakcji i zainwestowaliśmy 3 mln dolarów z tej kwoty” – powiedział Prończuk podczas konferencji prasowej.

„Dokonaliśmy już zakupu wierzytelności na kwotę ponad 82 mln zł od jednego z operatorów telekomunikacyjnych. Jest to w tym roku największa tego typu transakcja w Polsce” – powiedział prezes Kruk Inkaso, Piotr Krupa.

Kruk Inkaso w czwartym kwartale ma zostać przekształcony w spółkę akcyjną. To z kolei otwiera drogę Krukowi na giełdę.

„Na razie nie myślimy o wejściu na giełdę, gdyż pozyskaliśmy w tej chwili potrzebne nam środki. Jednak nadal nie wykluczamy takiego scenariusza. Najpierw jednak będziemy szukać potencjalnego inwestora branżowego, jeśli taki się nie znajdzie, rozważymy wejście na warszawską giełdę” – powiedział agencji ISB Krupa.

Wcześniejszego wyjścia z inwestycji w spółkę Kruk, poprzez publiczną emisję akcji bądź sprzedaż udziałów inwestorowi, nie wykluczył Dariusz Prończuk.

„Na razie planów wyjścia z inwestycji nie ma. Jeśli jednak giełda miałaby przynieść odpowiednie zyski z naszych inwestycji, to rozważymy to. Podobnie jak ewentualną sprzedaż naszych udziałów branżowemu inwestorowi” - dodał Prończuk.

Po dokapitalizowaniu EI posiada 72% akcji i głosów w spółce, Piotr Krupa – 15,5%, a Wojciech Kuźnicki – 12,5%.

Kruk Systemy Inkaso to wrocławska spółka działająca na rynku od 1998 roku, która specjalizuje się w zarządzaniu wierzytelnościami klientów świadczących usługi masowe, jak np. instytucje finansowe: banki, operatorzy TV kablowej i platform cyfrowych, operatorzy telefonii stacjonarnej i komórkowej, czy dystrybutorzy kosmetyków.

Według szacunków, spółki zysk netto w 2003 roku wyniósł 7 mln zł, przy przychodach na poziomie 32 mln zł. W tym roku zysk netto ma wzrosnąć do 10 mln zł, a przychody do 60 mln zł. (ISB)

Marek Knitter

mik/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Enterprise Investors zainwestował 10 mln USD w Kruk Systemy Inkaso