ENTSO-E: sieci energetyczne Ukrainy i Mołdawii zsynchronizowane z europejskimi

  • PAP
opublikowano: 16-03-2022, 15:31

Sieci elektroenergetyczne Ukrainy i Mołdawii są od środy próbnie zsynchronizowane z europejskim systemem - poinformowała w środę organizacja europejskich operatorów przesyłowych ENTSO-E. O pilną synchronizację Ukraina wystąpiła w pierwszych dniach rosyjskiej agresji.

Operatorzy z obszaru kontynentalnej Europy wspierają obecnie stabilność systemów Ukrainy i Mołdawii - podkreśliło ENTSO-E, dodając, że operacja rozpoczęła się 16 marca. Organizacja podkreśliła, że, że po przeprowadzeniu odpowiednich analiz operatorzy zdecydowali się przyspieszyć cały projekt synchronizacji sieci Ukrainy i Mołdawii, prowadzony od 2017 r. Prowadzone w trybie pilnym analizy wykazały wykonalność synchronizacji pod warunkiem wprowadzenia szeregu środków bezpieczeństwa, aby zapewnić stabilne działanie systemów elektroenergetycznych.

Fot. Pixabay License
Fot. Pixabay License

Ukrenergo i Moldelectrica działają w ekstremalnie trudnych warunkach - podkreśliło ENTSO-E. Organizacja skupia operatorów z CESA (Continental Europe Synchronous Area) - największego na świecie obszaru synchronicznej sieci elektroenergetycznej. Jej funkcjonowanie wymaga ścisłej współpracy w celu zbilansowania systemu i utrzymania częstotliwości jego pracy. CESA normalnie pokrywa obszar 24 krajów z 400 mln odbiorców.

W ubiegły czwartek, kilka godzin przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, rozpoczął się zaplanowany test działania systemów Ukrainy i Mołdawii w tzw. izolowanym trybie wyspowym - w sposób autonomiczny, bez korzystania z zasobów sąsiednich systemów - rosyjskiego i białoruskiego. Tzw. wyspa bursztyńska, część systemu na zachodzie Ukrainy, normalnie zsynchronizowana z CESA, została odłączona i zsynchronizowana z resztą systemu ukraińskiego. Planowany na dwa dni test, mimo warunków wojennych, przebiegł pomyślnie.

W niedzielę 27 lutego minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko ogłosił, że ukraiński system nie powróci do działania synchronicznego z Rosją i Białorusią w ramach poradzieckiego systemu IPS/UPS, jednocześnie Ukrenergo skierowało do ENTSO-E wniosek o pilną synchronizację. Dzień później podobny wniosek skierował mołdawski operator.

Według ostatnich informacji Ukrenergo, ukraiński system elektroenergetyczny, mimo trzech tygodnie działań wojennych pracuje stabilnie, a częstotliwość jest utrzymywana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane