Entuzjazm się kończy

Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 23-08-2002, 00:00

Środowy entuzjazm na amerykańskich giełdach wywołany optymistycznymi wypowiedziami przedstawicieli Fed na temat stanu gospodarki wyczerpał się. Czwartkowa sesja rozpoczęła się bez większych zmian. Rynkiem nie zachwiały wyniki kwartalne spółek ani dane makroekonomiczne, które były zgodne z oczekiwaniami.

Słabe wyniki opublikowała księgarnia Barnes & Noble, która na dodatek zapowiedziała, że nie zrealizuje tegorocznych prognoz. Kurs spółki na początku notowań tracił 4 proc. Dużą stratę pokazała Ciena, producent światłowodów. Mimo że okazała się ona mniejsza od oczekiwanej, akcje Cieny traciły blisko 10 proc.

Znów słabe były banki inwestycyjne. Po środowej redukcji rekomendacji przez Salomon Smith Barney, w czwartek w oceny rywali z branży uderzyli analitycy banku Merrill Lynch. Po 1 proc. tracili udziałowcy Lehman Brothers, Morgan Stanley i Goldman Sachs.

W Europie utrzymują się dobre nastroje. Do zakupów akcji skłaniały wiadomości o wynikach spółek, które sugerują, że spadkowa tendencja została zahamowana. Inwestorzy zignorowali zalecenia zmniejszenia udziału w portfelu akcji autorstwa CSFB. Do kupna papierów skłoniła ich wiadomość o dobrych wynikach półrocznych szwajcarskiego koncernu chemicznego Clariant, mniejszym niż oczekiwano spadku zysku koncernu stalowego ThyssenKrupp i lepszym niż oczekiwano wyniku holenderskiej grupy bankowej ING. Wzrostowi ceny papierów Rolls-Royce’a nie zaszkodził 81-proc. spadek zysku w I półroczu. Producent silników odrzutowych zapowiedział poprawę rezultatów i utrzymał wysokość dywidendy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Entuzjazm się kończy