Epidemia ograniczyła pasażerski ruch lotniczy w Chinach o ponad połowę

opublikowano: 15-04-2020, 07:16

W pierwszym kwartale 2020 r. ruch lotniczy i pasażerski w Chinach zmniejszył się o 54 proc. co jest bezpośrednim następstwem wybuchu pandemii koronawirusa i wprowadzonych przez władze obostrzeń w przemieszczaniu się.

Jak wynika z danych Chińskiej Administracji Lotnictwa cywilnego (CAAC), tamtejszy przemysł lotniczy stracił w okresie styczeń-marzec 2020 r. już 39,8 mld juanów (5,6 mld USD), z czego na linie lotnicze przypadło 33,6 mld juanów. 

Samolot China Southern Airlines na lotnisku w Pekinie
Samolot China Southern Airlines na lotnisku w Pekinie
Bloomberg

Ogółem przewoźnicy obsłużyli w I kwartale 74,1 mln pasażerów, przy czym tylko w marcu odnotowano aż 72 proc. spadek do 15,1 mln. Z kolei transport cargo w marcu spadł o 23 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. do 484 tys. ton.

Jak ostrzegła we wtorek IATA, Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, globalna branża lotnicza może stracić 314 mld USD w tym roku z powodu pandemii koronawirusa. To o 25 proc. więcej niż wcześniej szacowano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane