Era ciągle za Orange i Plusem

KL
opublikowano: 05-11-2010, 00:00

Rywale mają więcej klientów. I choć operator poprawił przychody, to z rentownością ta sztuka się nie udała.

Rywale mają więcej klientów. I choć operator poprawił przychody, to z rentownością ta sztuka się nie udała.

Kilka dni temu pisaliśmy, że Era po rozwiązaniu konfliktów właścicielskich może powalczyć o klientów. Operator, przynajmniej pod względem liczby abonentów, odstaje od konkurentów. I Plus, i Orange przekroczyli już liczbę 14 mln klientów. Era — jeszcze nie. Przy okazji raportu kwartalnego Deutsche Telekom podał dane Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Przychody operatora w III kw. wyniosły 472 mln EUR (1,88 mld zł wedłyg kursu na koniec września 2010), co oznacza wzrost o 4,9 proc. r/r. Po dziewięciu miesiącach przychody Ery wynoszą 1,36 mld EUR (5,438 mld zł), o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Zmiany procentowe dotyczą kwot w euro.

EBITDA PTC spadła aż o 9,1 proc., do 159 mln EUR (633,9 mln zł). Operator podał również, że liczba jego klientów na koniec września wyniosła 13,32 mln. W ciągu roku zmniejszyła się o 161 tys., jednak w ciągu ostatniego kwartału wzrosła o 46 tys. Poprawiła się struktura klientów. O 3,6 proc. wzrosła liczba osób płacących abonament, natomiast o 5,8 proc. zmniejszyła się grupa korzystająca z usług prepaid. Bardzo wzrosły koszty pozyskania klienta (tzw. SAC): w przypadku klientów abonamentowych aż o 46 proc. (127 EUR). ARPU, czyli średni przychód na abonenta, nie zmienił się i nadal wynosił 11 EUR.

Niedawno wyniki podał należący do Telekomunikacji Polskiej Orange. Operator w III kwartale zanotował 1,94 mld zł przychodów — o 1,7 proc. więcej niż przed rokiem. 30 września operator miał 14,14 mln klientów telefonii komórkowej (wzrost o 112 tys. w trzecim kwartale). Polkomtel poda wyniki finansowe 10 listopada — razem z KGHM (jednak już we wrześniu Plus podawał, że ma 14 mln abonentów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane