Erbud przejmuje niemiecką firmę

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Giełdowa spółka zamierza kupić IVT Weiner + Reimann. Dzięki temu umocni pozycję na rynku budownictwa przemysłowego.

IVT Weiner + Reimann to niemiecka firma zatrudniająca ponad 230 osób. Specjalizuje się w obsłudze i serwisowaniu obiektów przemysłowych i energetycznych. Jej klientami są Cargill, ArcelorMittal czy ThyssenKrupp. Kupuje ją giełdowy Erbud. Umowa nabycia obejmuje także jej podmiot zależny, IVT Menzenbach GmbH, który zajmuje się leasingiem pracowniczym.

NIEMIECKA EKSPANSJA: Erbud, którym kieruje Dariusz Grzeszczak, ma już w Niemczech jedną spółkę budowlaną. Zakup IVT pozwoli rozbudować grupę za Odrą.
Zobacz więcej

NIEMIECKA EKSPANSJA: Erbud, którym kieruje Dariusz Grzeszczak, ma już w Niemczech jedną spółkę budowlaną. Zakup IVT pozwoli rozbudować grupę za Odrą. ARC

— Przejęcie niemieckiej spółki o tak szerokim zakresie kompetencji i znaczącej dywersyfikacji źródeł przychodów to element konsekwentnej realizacji naszego modelu biznesowego. Zakłada on między innymi ekspansję zagraniczną, poszerzenie portfolio świadczonych usług, pozyskanie know-how i budowę stabilnego portfela zamówień — mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

Przychody IVT wynoszą 23 mln EUR rocznie, a EBITDA 2 mln EUR. Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, którego Erbud jest członkiem, podkreśla, że to ważny sygnał dla sektora.

— Cieszymy się, że polskie firmy dywersyfikują działalność i rozwijają się za granicą — na trudnym, ale perspektywicznym niemieckim rynku — podkreśla Rafał Bałdys. Akwizycja IVT pomoże Erbudowi w ekspansji na niemieckim rynku usług serwisowych dla przemysłu. Jest on wart około 20 mld EUR, czyli dziesięć razy więcej niż w Polsce. Wartość rynku usług realizowanych w sektorach energetycznym, chemicznym, petrochemicznym i rafineryjnym — czyli obszarach, w których działa IVT, sięga około 13 mld EUR.

— W nadchodzących latach wzrośnie szczególnie produkcja w przemyśle chemicznym, co otwiera drogę do licznych przetargów dla dostawców usług inżynieryjnych i serwisowych. Możliwy jest także wzrost zapotrzebowania na usługi dla branży motoryzacyjnej, głównie ze względu na rosnący outsourcing. Spodziewany jest również popyt — we wszystkich sektorach — na usługi serwisowe wykonywane w trakcie remontów starzejących się instalacji przemysłowych — prognozuje szef Erbudu.

Zarząd ITV spodziewa się w tym roku wzrostu zysków głównie z segmencie inżynierii elektrycznej oraz technologii pomiarów i sterowania. Erbud informuje też, że Heinz Reimann, współzałożyciel niemieckiej firmy, oraz syn drugiego współzałożyciela, Carsten Weiner, nadal będą nią kierować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu