Erbud stawia na prywatnych

  • Emil Górecki
opublikowano: 17-05-2012, 00:00

Spółka skupia się na inwestycjach kubaturowych. Powalczy też o zlecenia w energetyce — m.in. w Niemczech.

Mimo obaw o spadek zleceń w branży budowlanej Erbud na brak pracy nie narzeka. Ma rekordowy portfel zamówień, który opiewa na 1,4 mld zł, z czego około 840 mln zł do realizacji w tym roku. Aż 60 proc. z nich pochodzi od inwestorów prywatnych.

— Kontrakty z rynku kubaturowego od prywatnych inwestorów są atrakcyjne, bo prywatne firmy są skłonne negocjować pewne części umowy już w trakcie wykonywaniaprac, co ogranicza nasze ryzyko. Przyszłe zyski będą pochodziły w dużej mierze właśnie z budownictwa kubaturowego.

Dobrze rozwija się też działalność Erbudu w Niemczech i Belgii. W Düsseldorfie założyliśmy nowy oddział, który będzie się starał o pozyskiwanie kontraktów budowlanych w energetyce — mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

W Polsce spółka ma nadzieję na prace przy budowie bloków Elektrowni Kozienice w ramach inwestycji giełdowej poznańskiej grupy energetycznej Enea. Oznaczałoby to przychody rzędu 800 mln zł rozłożone na trzy lata. Grupa wygrzebała się ze strat spowodowanych źle oszacowanym kontraktem na budowę centrum handlowego, co obciążyło cały zeszłoroczny zysk.

W pierwszym kwartale 2012 r. zyskowne były już wszystkie segmenty jej działalności. Wynik: przy 234,4 mln zł przychodów (to o 15 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2011 r.), spółka zanotowała 7,5 mln zł zysku operacyjnego oraz 3,3 mln zł zysku netto (przed rokiem było to 14,4 mln zł straty).

Zadanie zarządu na cały rok to uzyskanie przychodów ponad 1 mld zł oraz co najmniej utrzymanie marży EBIT z pierwszego kwartału, która wynosiła 3,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Erbud stawia na prywatnych