Erdogan: obniżajcie rating ile chcecie

Prezydent Turcji zaatakował agencję Moody’s, która obniżyła rating kraju do poziomu “śmieciowego”. Tayyip Erdogan bagatelizował to twierdząc, że ocenę ratingową można kupić.

Agencja Moody’s obniżyła rating Turcji tydzień temu o jeden stopień do „spekulacyjnego” poziomu „Ba1”. Uzasadniła to zawirowaniami politycznymi w kraju po nieudanej próbie zamachu stanu i wzrostem nieprzewidywalności sytuacji. Obniżka ratigu oznacza zwykle dla kraju wzrost kosztów pożyczania pieniędzy.

Zobacz więcej

Tayyip Erdogan Bloomberg

Podczas niedawnego wystąpienia telewizyjnego prezydent Erdogan przekonywał, że gospodarka Turcji umacnia się i pozyskuje nowe inwestycje. Bagatelizował ocenę Moody’s.

 - Obniżajcie rating Turcji ile chcecie – powiedział.

Zasugerował, że Moody’s jest skorumpowana.

- Włóżcie trzy, pięć centów dodatkowych pieniędzy do ich kieszeni i będziecie mieli rating jaki chcecie. Tak to działa. Wiemy skąd dostają instrukcje, zawsze będziemy mówili prawdę – powiedział Erdogan.

Premier Turcji, Binali Yildirim, także mówił, że obniżka ratingu była nieobiektywna, a wicepremier Numan Kurtulmus przekonywał na początku tygodnia, że była motywowana politycznie. Jedynie wicepremier ds. gospodarki Mehmet Simsek mówił, że Turcja traktuje obniżkę ratingu poważnie przyznając iż Moody’s „nie działał w pośpiechu”. Zaznaczył jednocześnie, że „to nie koniec świata”. Wskazał na konieczność reform strukturalnych. Ocenił także, że próba zamachu stanu nie była głównym powodem obniżki ratingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Erdogan: obniżajcie rating ile chcecie