Ergis-Eurofilms zyskuje i traci na droższym euro

KZ
12-05-2009, 09:55

Dzięki zmianom na rynku walutowym spółka poprawiła wskaźniki rentowności operacyjnej. Ale jednocześnie sporo straciła w  działce finansowej.

W pierwszym kwartale przychody Ergis-Eurofilms spadły o 5 proc. do 132 mln zł. Miniony okres dla spółki był mimo to rekordowy pod względem wartości uzyskanej marży brutto ze sprzedaży (32,7 mln zł, wobec 23,5 mln zł przed rokiem) oraz zysku operacyjnego (15,4 mln zł wobec 5,7 mln zł).

„Poprawa sytuacji w zakresie marży wynika z jednej strony z podjętych działań antykryzysowych, zmierzających do obniżania kosztów działalności i poprawy produktywności, z drugiej natomiast z osłabienia złotego, który w przypadku zaznaczającej się nieznacznej przewagi eksportu nad importem, wpływał pozytywnie na wskaźniki zyskowności” – napisano w komunikacie.

Droższe euro oznaczało jednocześnie wyższe koszty finansowe, związane ze spłatą odsetek od kredytów, denominowanych w euro. Spółka odniosła również w te koszty ponad 9 mln zł z tytułu bieżącej wyceny części kredytów, pozostających do spłaty w przyszłych okresach. Dlatego też zysk netto Ergisu spadł z 3,39 mln zł przed rokiem do zaledwie 6 tys. zł.

Na koniec kwartału zadłużenie odsetkowe spółki wynosiło 197,5 mln zł, wobec 200,3 mln zł przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Ergis-Eurofilms zyskuje i traci na droższym euro