Erler: blokując rozmowy, Polska izoluje się w UE

(Marek Druś)
opublikowano: 24-11-2006, 08:51

Minister stanu w niemieckim MSZ Gernot Erler ma nadzieję, że problem polskiego weta zostanie rozwiązany do grudniowego szczytu UE.

Minister stanu w niemieckim MSZ Gernot Erler skrytykował postawę Polski w sporze o nową umowę o partnerstwie i współpracy z Rosją. W rozmowie z rozgłośnią Inforadio Berlin- Brandenburg polityk SPD powiedział w piątek, że upór Polski prowadzi do jej izolacji.

"Mamy nadzieję, że rozwiążemy ten problem (do grudniowego szczytu UE)" - podkreślił Erler. "Rozmowy z Polską będą naturalnie kontynuowane. Trzeba oczywiście oczekiwać, że Polacy zauważą, iż przez ten - powiedzmy sobie - upór, czyli brak gotowości do przyjęcia jak najbardziej atrakcyjnych ofert partnerów z UE, izolują się" - dodał wiceminister, odpowiedzialny w resorcie za stosunki z Rosją.

Niemiecki eurodeputowany Klaus-Heiner Lehne (CDU) powiedział tej samej rozgłośni, że niektórych decyzji podejmowanych w Warszawie nie można zrozumieć stosując "racjonalne kryteria". Lehne uznał polskie weto za błąd. "Mamy wiele problemów z Rosją. Umowa o współpracy jest właśnie szansą na ich rozwiązanie" - wyjaśnił. Jego zdaniem, to wielka szkoda, że nie dojdzie do rozpoczęcia negocjacji.

"Wszystkie kraje chcą rozpoczęcia rozmów, tylko Polska blokuje je ze względu na zakaz importu mięsa - to nie jest właściwa postawa w tak zasadniczej sprawie. Musimy wyjaśnić Polakom, że stosunki UE-Rosja są tak ważne, że powinniśmy rozpocząć negocjacje' - powiedział Inforadiu Berlin-Brandenburg niemiecki eurodeputowany.

Rozgłośnia przypomniała, że Polska chce wyrazić zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Rosją dopiero wtedy, gdy Moskwa zniesie zakaz importu polskiego mięsa i innych produktów żywnościowych.

Jacek Lepiarz

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane