Ermotti: europejskie banki „zbyt małe by przetrwać”

opublikowano: 13-11-2019, 17:06

Prezes UBS Group Sergio Ermotti przekonuje, że europejskie banki są zbyt małe aby konkurować z amerykańskimi. Dlatego aby przetrwały i rosły konieczna jest konsolidacja.

Ermotti wskazuje, że pomimo konsolidacji trwającej przez ostatnią dekadę nadal jest zbyt dużo banków, które nie moga pokryć kosztu kapitału. 

Bloomberg

- W miarę upływu czasu problem dla banków szwajcarskich i z Unii Europejskiej zmienił się. To już nie "zbyt duży, by upaść", ale raczej "zbyt mały by przetrwać" – powiedział szef UBS podczas konferencji branżowej w Zurychu.

Ermotti wskazuje, że amerykańskie banki pozostawiły resztę świata w tyle, w czym pomogły zdecydowane zmiany w zarządzaniu podjęte po kryzysie finansowym, wzrost gospodarki USA oraz duży krajowy rynek. Podkreślił, że europejskim bankom brakuje „masy krytycznej” niezbędnej do globalnego konkurowania. Ermotti zwrócił uwagę, że kierowany przez niego UBS, choć ma dużą globalną bazę klientów, ma tylko 5 proc. udziału w rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane