Erste: Część sieci detalicznych może wyjść z Polski, Biedronka może przejmować

ISBnews
opublikowano: 05-03-2014, 15:50

Erste ocenia, że dzięki niskiemu zadłużeniu Jeronimo Martins, właściciel polskiej sieci Biedronka, ma potencjał do przeprowadzenia akwizycji na rynku polskim w najbliższych latach w obliczu spadających marż rynkowych, które zmuszą niektórych graczy do wyjścia z rynku, wynika z raportu brokera.

Zobacz więcej

fot. Borys Skrzyński

"Obawiamy się, że 2014 rok będzie pierwszym rokiem ostatniej fazy konsolidacji polskiego rynku FMCG. Dzięki niskiemu zadłużeniu Jeronimo Martins, operator sieci Biedronka, ma potencjał do przeprowadzenia akwizycji na rynku polskim w najbliższych latach w obliczu spadających marż rynkowych, które zmuszą niektórych graczy do wyjścia z rynku" - napisał analityk Erste Marek Czachor.

Dług netto do EBITDA firmy wynosi 1x.

"JM jest elastyczne przy dostosowywaniu się do zmieniającego się otoczenia rynkowego, a tym samym widzimy możliwość zwiększenia udziału rynkowego poprzez nabycie innego gracza" – dodał analityk Erste.

Wcześniej dyrektor generalny sieci sklepów Biedronka Tomasz Suchański poinformował agencję ISBnews, że sieć nie zwolni tempa i będzie nadal dynamicznie się rozwijać. W jego ocenie, ewentualne nasycenie Biedronkami w Polsce z pewnością nie nastąpi przez najbliższych kilka lat.

Jeronimo Martins Polska zapowiadało ostatnio otwarcie ok. 300 sklepów Biedronka w tym roku (ubiegły rok sieć zakończyła liczbą 2393 posiadanych placówek), podtrzymało też plan osiągnięcia 3000 sklepów w 2015 r. i poinformowało o planach zwiększenia sieci do 3200 placówek w kolejnym roku. Firma nie wykluczała też przejęć mniejszych graczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Handel / Erste: Część sieci detalicznych może wyjść z Polski, Biedronka może przejmować