Erste: PO trudno będzie wytłumaczyć wyborcom powrót do pierwszej wersji ustawy frankowej

KZ
opublikowano: 07-08-2015, 13:12

Magdalena Komaracka, analityczka Erste, uważa że Platformie Obywatelskiej trudno będzie wytłumaczyć wyborcom powrót do pierwotnej wersji ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych.

Wczoraj Kazimierz Kleina, senator PO, zapowiedział, że w izbie wyższej klub Platformy będzie na pewno głosował za taką zmianą w ustawie, by nie było w niej wprowadzonej w ostatnich chwili przez SLD (a przegłosowanej także dzięki PSL i PiS) poprawki, zakładającej 90-procentowe umorzenie różnicy w kosztach kredytu, jaki hipotetycznie klient wziąłby przed laty w złotych a tym, wziętym we frankach. Projekt autorstwa PO zakładał 50-procentowe umorzenie. Resztę klient miałby spłacić na preferencyjnych warunkach.

- Choć wciąż jest możliwe, że w Senacie ustawa zostanie zmieniona, to PO trudno będzie wytłumaczyć wyborcom takie rozwiązanie - uważa Magdalena Komaracka.

Specjalistka jest  przekonana, że albo prezydent Andrzej Duda, albo PiS zgłoszą własny pomysł na rozwiązanie kwestii kredytów walutowych i prawdopodobnie będzie to ustawa jeszcze mniej korzystna dla sektora bankowego niż projekt PO, choć prawdopodobnie zostanie powiązana z drugą ustawą - o podatku od aktywów bankowych.

- Uważamy, że banki, które poniosą straty na przewalutowaniu kredytów walutowych, będą płacić niższy podatek - dodaje analityczka Erste.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Erste: PO trudno będzie wytłumaczyć wyborcom powrót do pierwszej wersji ustawy frankowej