Erste podnosi prognozę wzrostu PKB Polski do 4,1 proc.

PAP
opublikowano: 19-09-2017, 13:44
aktualizacja: 19-09-2017, 13:45

Erste podnosi prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 r. do 4,1 proc. z 3,8 proc., wynika z wtorkowego raportu banku. Ekonomiści Erste spodziewają się, że inflacja na koniec roku spadnie do 1,5 proc. Bank zakłada, że złoty do końca roku umocni się do 4,22 za euro.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

"W tym roku spodziewamy się wzrostu gospodarki o 4,1 proc., a zatem zrewidowaliśmy prognozę w górę z 3,8 proc. W I połowie roku wzrost był solidny (...) i przewidujemy, że się utrzyma także w II połowie roku" - napisano.

"Mimo że efekty programu 500+ zaczną gasnąć w II połowie roku, uważamy, że konsumpcja prywatna pozostanie głównym motorem wzrostu z powodu zacieśniających się warunków na rynku pracy (spadające bezrobocie, silny wzrost wynagrodzeń). Co więcej, spodziewamy się odbicia inwestycji w II połowie roku, wraz z uaktywnianiem pozyskiwania środków unijnych" - dodano.

"W nadchodzących miesiącach spodziewamy się, że inflacja ustabilizuje się poniżej 2 proc. rdr i spadnie do 1,5 proc. na koniec roku. Ryzyka, że inflacja przekroczy cel (NBP - PAP) w średnim terminie są niskie, a RPP prawdopodobnie utrzyma swoją relatywnie gołębią retorykę, zwłaszcza że presja popytowa pozostaje ograniczona mimo zacieśniania rynku pracy" - napisano.

"Widzimy możliwość podwyżki stóp procentowych tylko w II połowie 2018 r. Spodziewamy się, że rentowność obligacji pozostanie relatywnie stabilna" - napisano w raporcie.

"Złoty powinien pozostać mocny do końca roku" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu