Esencją życia jest rozwój

Materiał partnera
opublikowano: 22-10-2017, 22:00

ROZMOWA Z ŁUKASZEM PŁOSZAJSKIM, AKTOREM I MENTALISTĄ, AUTOREM SERII „HAKER UMYSŁU”

Studia aktorskie to przede wszystkim studia nad człowiekiem, nad jego emocjami, wyborami i rozwojem. Z Łukaszem Płoszajskim, znanym aktorem i mentalistą, autorem przełomowej serii „Haker umysłu”, rozmawiamy o słabych i mocnych stronach umysłu i perspektywach dalszego rozwoju Polski.

Joanna Gulewicz: Jak przygotowywał się pan do roli mentalisty? Łukasz Płoszajski: To nie rola, tylko pasja. Od dziecka lubiłem wcielać się w różne postacie, stąd studia w łódzkiej Szkole Filmowej, które później uzupełniałem wieloma innymi, m.in. z nauk społecznych i kognitywnych. Fascynowało mnie, co kieruje naszymi wyborami i dlaczego są tak różne.

Z tego, który pyta szybko, stał się pan tym, który zna odpowiedzi. Jak do tego doszło?

Gdybym nie szukał, w życiu bym ich nie odnalazł. W mojej pracy istotne są komunikacja, obserwacja i wrażliwość. Tak naprawdę każdy z nas postrzega i bezbłędnie interpretuje pewne bodźce, np. mimikę czy gestykulację drugiej osoby. Ja staram się być baczniejszym obserwatorem i właśnie to nauczyło mnie interpretacji pewnych sygnałów, które przez większość są ignorowane. Często wierzymy pozorom, ignorując intuicję, a przecież to ona jest kluczowa w prawidłowym rozpoznaniu sytuacji.

Mówi pan o intuicji, ale przecież w świecie nauki trudno dać jej wiarę.

I tutaj się pani myli! Intuicja jest wynikiem naszej pamięci, czyli doświadczenia, a ono jest wynikiem nauki właśnie. To, czemu nigdy nie należy dawać wiary, to pseudonauka i nasze przekonania — ulegamy sugestiom i poglądom innych ludzi, a nasze zmysły łatwo oszukać. Kwestionujmy wszystko i dochodźmy prawdy — to znacznie ciekawsze.

Co panu przyświecało, kiedy zaczynał pan tworzyć „Hakera umysłu”?

Przede wszystkim chciałem, żeby to była inteligentna rozrywka. Chcę pokazać, jaki potencjał drzemie w ludzkim umyśle, jakie są jego mocne jak i słabe strony, ale też jak można na nas wpływać.

Dlaczego to takie ważne?

Esencją życia jest rozwój. Nasz świat i świadomość wciąż się zmieniają, ale jako Polacy mamy wspaniałą kulturę, którą możemy się chwalić przed całym światem. To, że pewne produkty nie przyjmują się na rynku, jest wynikiem naszej mentalności, a nie tego, że jesteśmy opóźnieni względem reszty Europy. Wiele naszych produktów osiągnęło sukces na świecie i pojawią się kolejne, pod warunkiem, że nie będziemy chcieli zrobić polskiej pizzy lub polskiego Audi.

Rozmawiała Joanna Gulewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Esencją życia jest rozwój