Eskom mierzy się z żądaniem 15-proc. podwyżek płac dla części swoich pracowników

  • Paweł Makosz
opublikowano: 16-04-2021, 13:17

Dwa największe związki zawodowe działające w firmie Eskom domagają się 15 proc. podwyżek płac dla reprezentowanych pracowników. Żądania mogą prowadzić do pogłębienia problemów finansowych, przynoszącego straty południowoafrykańskiego przedsiębiorstwa energetycznego.

Rzecznik Eskomu, Sikonathi Mantshantsha poinformował, że w ostatnich dniach swoje żądania przedstawiły National Union of Metalworkers of South Africa oraz National Union of Mineworkers. Obie grupy zawodowe chcą, aby pracownicy, których reprezentują otrzymali 15 proc. podwyżki.

Graeme Williams / Wikipedia Commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

W 2018 roku, po strajkach, które sparaliżowały sieć energetyczną, firma ugięła się pod presją pracowników w negocjacjach płacowych. Eskom zgodził się wtedy na jednorazową wypłatę gotówki i coroczne podwyżki o co najmniej 7 proc.

Południowoafrykańskie przedsiębiorstwo energetyczne ma problemy z zaspokojeniem popytu na energię z powodu awarii w starych i źle utrzymanych elektrowniach. W konsekwencji Eskom nie generuje wystarczającej ilości gotówki, aby finansować wewnętrzne operacje oraz spłacać dług obecnie w wynoszący 464 mld randów (33 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane