Estonia może zrezygnować z udziału w budowie elektrowni atomowej na Litwie

Interfax.pl
opublikowano: 18-10-2007, 12:16

 Estonia może zrezygnować z uczestnictwa w  projekcie budowy elektrowni atomowej na Litwie i zamiast tego zaangażować się w  budowę nowego bloku elektrowni atomowej w Finlandii - poinformowano agencję Interfax w biurze prasowym estońskiego rządu.

"Eesti Energia zainteresowana jest uczestnictwem w tym projekcie [w Finlandii], aby pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną po zamknięciu dostępnych źródeł oraz aby zdywersyfikować portfolio źródeł" - powiedział minister gospodarki Estonii Juhan Parts podczas czwartkowego posiedzenia rządu, cytowany przez biuro prasowe.

Parts wskazał na dwie możliwości - zaangażowanie się razem z Litwą, Łotwą i Polską w budowę nowej elektrowni atomowej na Litwie oraz uczestnictwo w budowie szóstego bloku elektrowni atomowej w Finlandii. Parts powiedział, że Eesti Energia, estońska firma energetyczna, zamierza zwrócić się z propozycją współpracy do fińskiej firmy Teollisuuden Voima OY, którą Estonia widzi jako bardziej realistyczną, niż udział w projekcie budowy nowej elektrowni na Litwie.

"Biorąc pod uwagę zaawansowanie projektu nuklearnego na Litwie, jest oczywiste, że szósty reaktor w Finlandii będzie zbudowany szybciej niż planowana elektrownia atomowa na Litwie" - powiedział Parts.

Pomimo wcześniejszych oczekiwań podczas szczytu energetycznego 10-11 października nie podpisano porozumienia o budowie nowej elektrowni w Ignalinie na Litwie ze względu na żądanie Polski rezerwacji mocy z elektrowni na poziomie 1.000-1.200 MW. Na takie żądanie obecnie nie godzi się Litwa, podnosząc, że nie jest obecnie znany całkowity poziom mocy elektrowni, która ma zostać wybudowana do 2015 r.

MS/JT

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Estonia może zrezygnować z udziału w budowie elektrowni atomowej na Litwie